Logowanie


               
Polish English French German Italian Russian Spanish
tety-i-prezentacje-red-160
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

W Salonie

Start Przestrzeń Miejska Przestrzeń Miejska Przegląd gatunków drzew do nasadzeń miejskich cz.3
Przegląd gatunków drzew do nasadzeń miejskich cz.3 PDF Drukuj Email
środa, 09 lutego 2011 10:23
Odsłon: 29651

 

To jest trzecia część referatu. Przeczytaj pierwszą >>
Zobacz gatunki omówione w części drugiej >>

Aby pomóc projektantom, osobom decydującym o nasadzeniach miejskich dokonać właściwego doboru drzew w myśl cytowanej już wcześniej zasady:’odpowiednie drzewo na odpowiednim miejscu’, przygotowałam poniższy przegląd gatunków szczególnie polecanych i rekomendowanych do nasadzeń na terenach miejskich.


11. Prunus eminens ‘Umbraculifera’ - Wiśnia osobliwa Umbraculifera [na zdjęciach powyżej]

Drzewo tworzące idealnie kulistą koronę o średnicy 2,00-2,5 m. Rośnie stosunkowo powoli, ma ciemnozielone, drobne liście, kwitnie obficie na biało na przełomie kwietnia i maja, kwiaty są drobne i utrzymują się na drzewie bardzo krótko. Jest to drzewo o małych wymaganiach glebowych, najlepiej rośnie na glebach żyznych i umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Bardzo dobrze toleruje warunki  miejskie, zanieczyszczenie powietrza, znosi suszę i wysokie temperatury. Jest jednym z najlepszych drzew do stosowania na małych przestrzeniach, w pobliżu budynków, przy ulicach, może rosnąć w pojemnikach. W niektórych źródłach i ofertach szkółkarskich można ją znaleźć pod nazwą Prunus fruticosa ‘Globosa’

 

12. Prunus serrulata ‘Amanogawa’ - Wiśnia piłkowana Amanogawa [na zdjęciu powyżej]

Niewielkie kolumnowe drzewo dorastające do 4-6 m, zbudowane jest z kilku równoległych pędów przewodnich wzniesionych do góry i gałązek bocznych. Młode rozwijające się liście są brązowoczerwone, później stają się zielone, jesienią żółtopomarańczowe. Kwitnie obficie na początku maja, kwiaty jasnoróżowe, półpełne. Preferuje gleby żyzne, piaszczysto-gliniaste, wilgotne, obojętne do silnie zasadowych, jest wrażliwa na zasolenie gleby. Nadaje się na stanowiska ciepłe, słoneczne, w surowe zimy może przemarzać w najzimniejszych rejonach Polski.

 

13. Pyrus calleryana ‘Chanticleer’ - Grusza drobnoowocowa Chanticleer [na zdjęciu powyżej]

Stosunkowo nowa odmiana o wąsko-jajowatym kształcie korony, dorastająca do około 8-12 m wysokości. Liście ciemnozielone, błyszczące, jesienią długo utrzymują się na drzewie i przebarwiają się widowiskowo na szkarłatno-purpurowo. Kwiaty liczne, białe, pojawiają się na drzewie wcześnie-w marcu, kwietniu. Odmiana odporna na zarazę ogniową i rzadko atakowana przez szkodniki. Nie zawiązuje praktycznie owoców przez co jest idealna do obsadzania wąskich ulic, deptaków, skwerów. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, bardzo dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza i utwardzoną powierzchnię wokół drzewa. Jest odporna na silny wiatr-także na terenach nadmorskich i suszę.

 


14. Quercus robur ‘Fastigiata’ - Dąb szypułkowy Fastigiata
[na zdjęciu powyżej]

Kolumnowa odmiana dęba szypułkowego dorastająca do około 15-20 m wysokości, gałęzie gęsto ułożone ku górze, lekko skręcone, korona kształtu wrzecionowatego, dorasta do około 3-5 m szerokości. Drzewo uważane za długowieczne, ale z wiekiem korona rozluźnia się. Jesienią liście przebarwiają się nieznacznie na żółtobrązowo. Odmiana dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, polecana jest do obsadzania szerszych ulic i pasów przydrożnych, alei.
-‘Fastigiata Koster’- odmiana o bardziej smukłym pokroju, osiąga 10-15 m wysokości i do 3 m szerokości. Charakterystyczne dla tej odmiany jest zasychanie jesienią liści na drzewie, pozostają one tam zazwyczaj do wiosny, do rozwoju nowych liści. Odmiana uważana za odporną na mączniaka prawdziwego.

 

15. Robinia pseudoacacia ‘Umbraculifera’ - Robinia biała Umbraculifera [na zdjęciu powyżej]

Odmiana o gęstej, kulistej koronie, osiągającej 2-5 m średnicy, zazwyczaj szczepiona na wysokości 2,20m. Świetnie reaguje na cięcie odmładzające, które jest zalecane co 2-3 lata, by korona nie rozrastała się nadmiernie. Z tego powodu jest to drzewo idealne  do obsadzania małych przestrzeni, wąskich ulic, może rosnąć w pojemnikach, nie przeszkadza jej utwardzona powierzchnia wokół drzewa. Pędy są bezcierniowe, odmiana nie kwitnie, liście rozwijają się stosunkowo późno, jesienią opadają bez zmiany barwy. System korzeniowy jest głęboki i szeroki i silny. Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, piaszczysto-gliniastych ale radzi sobie również na glebach ubogich, suchych i piaszczystych, nie lubi gleb ciężkich i mokrych. Dość dobrze znosi zasolenie, toleruje zanieczyszczenie powietrza, jest odporna na mróz.

 

16. Sorbus aucuparia ‘Rossica Major’ - Jarząb pospolity Rossica Major [na zdjęciu powyżej]

Drzewo o owalnej koronie i wzniesionych do góry pędach, dorastające do 6-10 m, stosunkowo silnie rosnące. Liście ciemnozielone, na czerwonych szypułkach, jesienią przebarwiają się na żółto-pomarańczowo. W sierpniu zawiązuje czerwone owoce, zebrane w duże grona. System korzeniowy jest gęsty i głęboki. Jest to drzewo o dużej tolerancji co do odczynu i typu gleby, nie znosi długotrwałej suszy i zalania. Jest odporny na wiatr i mróz. Świetnie nadaje się do obsadzania szerszych ulic, alei.

 

17. Sorbus thuringiaca ‘Fastigiata’ - Jarząb turyngski Fastigiata [na zdjęciu powyżej]

Drzewo o koronie początkowo zwartej i stożkowej, później korona staje się szeroko jajowata, dorasta do około 5-7 m. Liście zielono-szare, stosunkowo duże, lekko powcinane. Kwitnie na biało i w sierpniu/wrześniu zawiązuje błyszczące ciemnoczerwone owoce. System korzeniowy jest głęboki, drzewo preferuje gleby wilgotne, przepuszczalne, lekko kwaśne do alkalicznych. Odmiana ta jest całkowicie odporna na mróz, zalecana do nasadzeń wzdłuż ulic, również tych z utwardzoną nawierzchnią.

 

18. Tilia cordata ‘Rancho’ - Lipa drobnolistna Rancho [na zdjęciu powyżej]

Odmiana lipy drobnolistnej o stożkowo-piramidalnym pokroju, dorasta do wysokości 10-12 m, rozpiętość korony do 5-6 m. Liście są drobne, błyszczące, jesienią przebarwiają się na żółto, kwitnie w lipcu. Mało wymagająca co do rodzaju gleby, toleruje zanieczyszczenie powietrza. Ze względu na swój pokrój i niewielkie rozmiary oraz fakt ,że nie wytwarza spadzi jest szczególnie polecana do obsadzania ulic, alei.

 

19. Tilia cordata ‘Erecta’ - Lipa drobnolistna Erecta [na zdjęciu powyżej]

Odmiana o pędach sztywnych, mocnych, ustawionych pionowo, rośnie w formie kolumnowej, z wiekiem nabiera kształtu owalnego, dorasta do 10-15 m wysokości i 5-10 m szerokości. Podobnie jak odmiana ‘Rancho’  ma małe wymagania glebowe, świetnie nadaje się do obsadzania ulic, alei.

 

20. Tilia tomentosa ‘Brabant’ - Lipa srebrzysta Brabant [na zdjęciu powyżej]

Drzewo tworzące regularną, gęstą stożkowo-owalną koronę, dorasta do około 20-25 m wysokości o około 10-15 m szerokości. Liście są ciemnozielone, od spodu biało-szare co daje bardzo ciekawy efekt kontrastu, jesienią liście przebarwiają się na żółto. Kwitnie w lipcu, kwiaty bardzo pachnące, żółte. Drzewo jest odporne na zanieczyszczenie powietrza i suszę, dobrze rośnie na stanowiskach gorących, mocno nasłonecznionych. Preferuje gleby zasobne, piaszczysto-gliniaste, od lekko kwaśnych do zasadowych. Idealny gatunek do nasadzeń ulicznych.21. Ulmus ‘Columella’ - Wiąz Columella [na zdjęciu powyżej]

Kolumnowa, bardzo smukła odmiana wiązu osiągająca 15-18 m wysokości. Liście drobne, żywozielone, lekko zwinięte. Rośnie stosunkowo szybko, jest odporny na silne podmuchy wiatru, może być stosowany w terenach nadmorskich jako osłona przed wiatrem. Uważany jako odporny na holenderską chorobę wiązu. Ze względu na smukły , zwarty pokrój jest to idealne drzewo do nasadzeń miejskich, szczególnie przy wąskich ulicach, w miejscach o ograniczonej przestrzeni.

Omówione powyżej gatunki drzew to tylko mała część bogatej oferty szkółek skierowanej do projektantów, wykonawców terenów zieleni w miastach. Istnieje jeszcze wiele innych, wartościowych gatunków i odmian przeznaczonych i przystosowanych do nasadzeń miejskich, nie sposób opisać wszystkich. Naszą rolą, jako szkółkarzy, jest przede wszystkim uświadomienie urzędnikom konieczności i potrzeby sadzenia drzew w mieście i przedstawienie korzyści jakie dają nam drzewa. Pamiętajmy, że zieleń upiększa nasze miasta i osiedla. Drzewa potrafią zmiękczyć i  złagodzić twardą architekturę miejskiego krajobrazu, dają poczucie kameralności i osłony od przestrzeni publicznej. Drzewa wyznaczają i podkreślają ciągi komunikacyjne, poprawiają linię architektoniczną budynków, dodają kolorytu ulicom i podkreślają powagę budynków. Właściwie zastosowane drzewa potrafią również zatuszować, ukryć pewne mankamenty architektury a także wydobyć dodatkowe piękno kamienic, ulic, placów. Drzewa w miastach są częścią jego wizerunku, uatrakcyjniają je w oczach turystów, inwestorów. Warto więc inwestować w zieleń. Trzeba jednak również pamiętać, że wydatki z nią związane nie ograniczają się tylko do jednorazowego kosztu zakupu drzew. Aby drzewa przyniosły nam i następnym pokoleniom opisane wcześniej wszechstronne korzyści, by były zdrowe i długowieczne nie należy zapominać również o odpowiedniej, profesjonalnej opiece i  pielęgnacji drzew, co wiąże się także z kosztami. Kluczem do minimalizacji kosztów jest przede wszystkim właściwy dobór drzew w myśl zasady ‘odpowiednie drzewo na odpowiednie miejsce’-tu rola projektantów, a także wybór dobrej jakości materiału roślinnego o odpowiednich parametrach-tu z pomocą przychodzi Związek Szkółkarzy Polskich który opracował normy i zalecenia jakościowe dla materiału szkółkarskiego, a także sami szkółkarze zrzeszeni w Związku Szkółkarzy Polskich gwarantujący najwyższą jakość oferowanego przez siebie materiału.

 

 

Materiał pochodzi z konferencji Zieleń w Mieście, organizowanej przez firmę DENDROS

 

 

Sylwetka


Anita Piątkowska
Szkółka Drzew i Krzewów Karol J. Piątkowski

plante.pl

Ukończyła tytułem mgr inż. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, należy do Związku Szkółkarzy Polskich. Doświadczenie zawodowe oraz tajniki produkcji szkółkarskiej zdobywała od najmłodszych lat w wielopokoleniowej Szkółce Drzew i Krzewów swojego Ojca – Karola Piątkowskiego. Od kilku lat odpowiedzialna jest za sprzedaż i marketing w Szkółce. Szeroką wiedzę z zakresu szkółkarstwa i ogrodnictwa chętnie przekazuje swoim klientom. Profesjonalizm, a przede wszystkim najwyższej jakości materiał szkółkarski spowodowały, że Szkółka Drzew i Krzewów Karol Piątkowski od lat jest doceniana przez wielu architektów terenów zieleni.

 


 

 

 

Przestrzeń miejska

 • 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
prev
next
News image

20 marca 2015r- zapraszamy n

Już 20 marca w Warszawie odbędzie się organizowane przez firmę Gordo Studio szkolenie poświęcone tematyce zw...

News image

Gardenia ruszyła pełną parą.

Jeszcze tylko jutro bedzie można zwiedzać ta...

News image

Konkurs projektowy - Toruń

  Konkurs otwarty, dwuetapowy, zgłoszenia do 6 marca ...

News image

Złoty Medalista - Gardenia 2

Ambrogio Robot Złotym Medalistą targów GARDENIA 2015 ...

News image

Zieleń dla miast- miasta dla

 Już 26 lutego!- spotkanie branżowe dla architektów krajobrazu na Targach Gardenia ...

News image

Zapraszamy na Gardenię 2015

  To trzeba zobaczyć koniecznie. W tym roku Gardenia 2015 otwiera swoje podwoje od czwartku do soboty: ...

News image

Sezon 2015 otwarty! Konferen

Nowy sezon 2015 uważamy za rozpoczęty!. Już jutro otwiera go konferencja z cyklu ,,Architektura Krajobrazu ...

News image

proste jest piękne

Proste jest piękne, na dodatek organiczne i przyjazne ...

News image

funkcja, styl i piękno - zad

Gdy zimno i nieprzyjemnie - czas schować się do ogrodu zimowego czy zabudowanej ...

News image

Place zabaw nie tylko dla dz

prosto z fińskiej Laponii miejsca zabaw dla wszytskich ...

News image

Wydarzenia profesjonalistów-

Zaproszenie na Wystawę Zieleń to Życie: konferencja, warsztaty, ...

News image

Labirynt i wieża widokowa za

Nowe ogrody w Dobrzycy zapraszają: OGRODY HORTULUS ...

News image

Telewizor na tarasie czy w o

Zupełnie nowy pomysł na telewizor w ogrodzie zimowym czy na ...

News image

KONKURS -Zaprojektuj swój wy

Serdecznie zapraszamy posiadaczy ogrodów i projektantów do udziału w ...

News image

Spotkanie Branżowe - Wrocław

Pierwsze spotkanie branżowe dla architektów krajobrazu - ...

News image

rowerowy zawrót głowy

Wiosną świat budzi się do życia, rozkwita i zaprasza nas, abyśmy w tym święcie uczestniczyli. ...

News image

ROBOFARMA - OBOWIĄZEK KOSZEN

Jeśli masz już dość koszenia co tydzień, myślenia o tym co zrobić z kolejną skoszoną ...

News image

Wystawa Ogród i Ty - w Widze

Zapraszamy na wystawę Młodych Architektów ...

News image

Konkurs Projektowy ,,Kreacja

Wszystkich chętnych, chcących przedstawić swoje pomysły wykreowania stylowego miejsca z klimatem na terenie naszej szkoły, ...

News image

MIASTO OGRÓD - Zielony desig

W ostatni weekend kwietnia już po raz 16. odbędą się w Szczecinie Targi Roślin i ...

News image

Dzikie obrazy, czyli modna z

Pionowe kompozycje roślinne wtargnęły na salony. W prasie, w mediach, w sieci, można znaleźć co ...

News image

Jaśkowa Dolina

Jaśkowa Dolina postawiła na kostki brukowe ...

News image

Tworzyć coś dobrego, tworz

          Design jako pojęcie, ale też jako dziedzina, jako trend, czy w końcu jako wyznacznik jakości, zaczyna ...

News image

ZIELONY DOM czyli o architek

Powoli dobiega końca realizacja pierwszej części projektu „ZIELONY DOM czyli o architekturze inaczej”. Architekt Małgorzata ...

News image

Meble Astrini Design w Dubaj

Koniec października dla świata designu stał pod znakiem podróży do jednego z najpiękniejszych miast świata, ...

News image

KONKURS po mistrzowsku!

uwaga, uwaga! ogłaszamy szybki konkurs gdzie nagrodą będą wejściówki (– dwie sztuki !!!)– na ko...

News image

Mistrzowskie Ogrody - Konfer

zapraszamy do udziału w kolejnej konferencji SAK "Współczesna architektura krajobrazu - trendy, technologie i ...

News image

Chińska Rewolucja - inspirac

Projektanci zdobyli  nagrodę The Hong Kong Institute of Landscape Architects, Silver Award ...

News image

Billie Holiday Park - radość

Billie Holiday Park położony jest w Loosduinen, spokojnej okolicy na przedmieściach Hagi. Niedawna renowacja parku ...

News image

Pattaya i jej sanktuarium

Tym razem zapraszamy do Tajlandi, wspominając wakacje oddajemy się przejrzystej jak woda architekturze zaprojektowanej na ...

News image

Astrini Design i Polscy proj

Astrini Design jest młodą marką, która powstała, by tworzyć rzeczy niezwykłe, ale funkcjonalne, nietuzinkowe, ale ...

News image

Odbudowa Rzymskiego Forum Em

Plac, atrium, bazylika i inne miejsca religijne oraz ogrody były miejscami których zwiedzający nie mogli ...

News image

Trzy kawałki pomarańczy na p

Takie skojarzenie budzi bardzo oszczędny w swym wyrazie – po prostu całkiem niemiecki projekt architektury ...

News image

Fontanna Carmen - hołdem dla

Przedstawiamy dziś projekt remontu, który pochłonął ponad 200 tysięcy euro i musiał uwzględniać dwa założenia: ...

News image

Szaleństwo na pustyni - 30 m

W dawnej kopalni piasku na terenie o 50 hektarach powierzchni zakończono pracę nad nowym ogrodem ...

News image

New York Penthous z wielopoz

New York Penthous z wielopoziomowym ogrodem na dachu- na sprzedaż! Lato już się kończy, podróże, ...

News image

Niesamowity miejski wypoczyn

Wyjątkowy i zabawny design. Detal zaprojektowany znakomicie. Funkcjonalny, prosty i proporcjonalny. Szklane ...

News image

Peace Pavilion na London Fes

Podczas London Festival of Architecture  ArchiTriumph przedstawił projekt pawilonu w Museum Gardens w Bethnal Green ...

News image

Garden Bridge nad Tamizą

Thomas Heatherwick, ten sam, który zaprojektował znicz olimpijski na Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 2012 ...

News image

Najmniejszy dom na świecie

Powiada się, że „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. W istocie nigdzie tak dobrze się ...

News image

Gigant prosto z Chin

O rozmachu chińskiej architektury mogliśmy się przekonać nie raz, czytając nasz portal. O tym, że ...

News image

Reprogramming The City cz.2

Podczas wystawy Reprogramming The City w metropoliach całego świata zaprezentowanych zostało 40 projektów, mających na ce...

News image

Reprogramming The City:8 kre

Podczas zorganizowanej pod koniec czerwca wystawy Reprogramming The City w metropoliach całego świata zaprezentowanych zostało ...

News image

Recykling infrastruktury mie

Wyobraź sobie, że budka telefoniczna obok której przechodzisz codziennie jednocześnie pełni funkcję stacji doładowującej dla ...

News image

Kompleks ekologiczny Grand C

Richard Moreta Castillo, dzięki swojej wizji łączącej modernizm z ekologią, zaprojektował niesamowitą, ogromną platformę morską ...

News image

Podziemne ogrody w Riyadh

Riyadh – największe miasto w Arabii Saudyjskiej jest domem dla imponującej, nowoczesnej architektury - i ...

News image

Ekologiczne osiedle w centru

Dubaj nie raz już nas zaskakiwał jeżeli chodzi o architekturę miejską. Pomijając już najwyższy budynek ...

News image

Największa farma miejska na

Chicago znane jest w Ameryce z tego, że na swym terenie skupia najwięcej miejskich farm. ...

News image

Biblioteka pod chmurką

W Magdeburgu w Niemczech, powstał niecodzienny projekt. Pracownia architektoniczna Karo Architekten podjęła się stworzenia pierwszej ...

News image

Rewolucyjny system oświetlen

Wertykalne farmy wewnątrz pomieszczeń zdają się coraz bardziej „opanowywać” światowe miasta. Nic dziwnego – wszak ...

News image

Roślinność pomocna w pracy

Statystyki mówią same za siebie – roślinność sprzyja jakości pracy sprawiając, że jesteśmy bardziej wyluzowani, ...

News image

Drzewo integralną częścią ja

O tym, że dla Japończyków przyroda odgrywa spore znaczenie nie trzeba przekonywać. Drzewa, krzewy, owoce ...

News image

Miejskie kawiarnie dla rower

Tegoroczna wiosna sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. Oprócz pikników, pływania czy też pieszych wycieczek, coraz częściej sięgamy ...

News image

Książki prosto z drzewa

Dziś w dobie wysoko rozwiniętej technologii ciężko znaleźć czas na lekturę książki. A przecież to ...

News image

Uroki Parc Güell

Połączenie piękna przyrody i różnorodności obiektów architektonicznych – tak w skrócie można określić miejsce do ...

News image

Wieża zasilana energią wiatr

Ostatnio wiele piszemy na temat chińskich projektów dotyczących przestrzeni miejskiej. Większość z nich łączy w ...

News image

Ogród za szklaną fasadą

Ogrody japońskie nierzadko budzą prawdziwy zachwyt. Ogród opisywany w tym artykule nie jest typowym ich ...

News image

Dania stawia na recykling

Architekci od kilku lat starają się kłaść duży nacisk na ochronę środowiska. Wiele projektów (co ...

News image

Chiński gigant nadciąga!

Ostatnio omawiając pewien wieżowiec w Mumbaju, wspominaliśmy o Burj Khalifa – największym budynku na świecie. ...

News image

Metamorfoza 100-letniego dom

Metamorfozy bywają bardzo ciekawe – zwłaszcza gdy dotyczą rzeczy, która pozornie nie ma zbyt wiele ...

News image

Solary w kształcie drzew

Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii zdaje się być już standardem w Ameryce Północnej. Liczne elektrownie wykorzystujące ...

News image

Tropikalny las wewnątrz cent

Ciężko jest analizować trendy w architekturze miejskiej. Jednak w ciągu ostatnich lat można było zauważyć ...

News image

Ekologiczny drapacz chmur

Burj Khalifa to wieżowiec, który znany jest większości osób zainteresowanych tematyką architektury miejskiej. Oprócz bycia ...

News image

Zielone tarasy Istambułu

W poszukiwaniu kolejnych ekologicznych budowli udajemy się tym razem do Istambułu, by przyjrzeć się projektowi ...

News image

Metamorfoza dzielnicy przemy

Stare, zaniedbane obszary przemysłowe w miastach nie muszą straszyć swym wyglądem. Wystarcza jedynie dobra inicjatywa, ...

News image

Nowoczesne centrum miasta w

Metamorfozy zawsze budzą ciekawość widza. To co nowe zazwyczaj bywa lepsze, bardziej przemyślane, ciekawsze. Dziś ...

News image

Zielony hotel Singapuru

Powracamy do tematyki ogrodów wertykalnych, tym razem za sprawą Park Royal Hotel w Singapurze i ...

News image

Wertykalny ogród na zamówien

Zielone ściany znowu atakują. Trzeba przyznać, że przez ostatnie lata ten temat stał się bardzo ...

News image

Sposób na tani i ekologiczny

Nie tak dawno mieliśmy okazję pisać o wietnamskim pawilonie, który propagował uprawę ryżu w mieście. ...

News image

Zielona ściana Barcelony

Zielone ściany znów atakują! Tym razem przenosimy się do słonecznej Barcelony, gdzie na fasadzie jednego ...

News image

Ogród wokół starego drzewa

„Ring Around a Tree”, to najnowsza propozycja autorstwa Yui i Takaharu Tezukich. Projekt zakładał stworzenie ...

News image

Pawilon symbolem kultury Wie

Wietnam to państwo będące jednym ze światowych liderów, jeżeli chodzi o eksport ryżu. Roślina ta ...

News image

Sztuka miejska Felipe Carrel

Sztuka nie jedno ma imię – tak można podsumować prace autorstwa brazylijskiego artysty Felipe Carrelli'ego. ...

News image

Fasada w kolorach tęczy

W 2010 w Hamburgu odbył się konkurs na najlepszy projekt nowej siedziby Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ...

News image

Basen na świeżym powietrzu

Znana szwajcarska firma architektoniczna Herzog & de Meuron podjęła się projektu renowacji starego kompleksu otwartych ...

News image

Od stodoły do luksusowej rez

Jedną z najwspanialszych rzeczy w zawodzie architekta jest fakt, że jest on wstanie dzięki wiedzy ...

News image

Dom z ogrodem na dachu

Usytuowana w środku holenderskiego lasu nieopodal Utrecht, Villa L jest nowoczesną, a zarazem ekologiczną konstrukcją ...

News image

Most, który połączy dwie dzi

W poszukiwaniu ciekawych projektów, udamy się dziś do Ameryki Południowej. To właśnie tutaj, na zachodnim ...

News image

Ogród ziołowy w domu

Stare azjatyckie przysłowie mówi, że uprawa roślin jest niczym wychowywanie dzieci – wkładamy w nią ...

News image

Pomysł na roślinną fasadę

Ekologiczne budownictwo zdaje się z roku na rok coraz bardziej rozwijać. Co ciekawe nie mówimy ...

News image

Facebook na zielono

Zapewne każdy kto choć trochę interesuje się tematyką internetu, zna nazwę Facebook. Dzieło Marka Zuckerberga ...

News image

Niewidzialne domki na drzewi

Choć technika od wielu lat stale idzie znacząco do przodu są pewne rzeczy, których osiągnąć ...

News image

Ekologiczne osiedle ratunkie

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, które biura projektowe należą do światowej czołówki. Jednak wiele organizacji, jak i ...

News image

Tropikalny raj na dachu rezy

Pomysłów na oryginalne zagospodarowanie dachu było wiele. Wystarczy wspomnieć o wielu projektach, które ukazywały ogrody ...

News image

Najwyższy budynek w Chinach

Powracamy do tematyki Chin, bowiem ostatnio w tym kraju dzieję się naprawdę wiele, jeżeli chodzi ...

News image

Roślinne rzeźby Azumy Makoto

O tym, że natura idzie w parze ze sztuką mogliśmy się przekonać nie raz. Wystarczy ...

News image

Park, który zapobiegnie powo

Problem powodzi z roku na rok staje się coraz bardziej poważniejszy. Według ogólnoświatowych raportów, najwięcej ...

News image

Ekologia prosto z Chin

Znów powracamy do tematyki chińskich projektów przestrzeni miejskiej – jest bowiem co podziwiać. Kolejny raz ...

News image

Podniebny park w Chinach

Futurystyczne budowle zdały się na stałe wpisać w krajobraz Chin. Light Park to projekt autorstwa ...

News image

Plac przed Kościołem Farnym

W niniejszej pracy podjęta została próba redefinicji placu przed Kościołem Farnym. Plac leży na osi ...

News image

Drzewa ozdobą japońskiego sa

O tym, że natura jest idealnym dopełnieniem pięknego wnętrza mogliśmy się przekonać już nie raz. ...

News image

Wertykalna farma prosto z Ch

Projekty miejskich farm zdają się być tworzone na coraz to większą skalę. Początkowo zajmowały one ...

News image

Zielone serce miasta, czyli

Życie w dużym mieście wcale nie pozbawia nas możliwości obcowania z naturą, zwłaszcza gdy w ...

News image

Amerykańskie budownictwo sta

O tym, że Nowy Jork posiada wiele ciekawych miejsc, nie należy nikogo przekonywać. Amerykańscy fachowcy ...

News image

Ogrody pozwolą zaoszczędzić

Melbourne Water to jedna z największych firm w Australii, zajmujących się sprzedażą wody pitnej. Wspomniana ...

News image

Nestle promuje rozmowę pomię

Znana firma niemiecka Nestlé postanowiła sfinansować akcję, mającą na celu zacieśnianie relacji międzyludzkich w przestrzeni ...

News image

Hotel inspirowany klockami L

Klocki LEGO zdały się doszczętnie zawojować świat architektury. Z roku na rok przybywa bowiem coraz ...

News image

Wodne miasto w Dolinie Nilu

W czasach starożytnych, Nil pełnił bardzo ważną funkcję w gospodarce Starożytnego Egiptu. Dzięki systematycznemu wylewowi ...

News image

Dom bez początku i końca

Holenderskie biuro projektowe Universe Architecture, założone przez Janjaapa Ruijssenaars'a zamierza stworzyć pierwszy na świecie dom, ...

News image

Zielone wieże Rio de Janeiro

Organizacja imprez sportowych na skale światową to doskonały powód do tworzenia nowych struktur w mieście. ...

News image

(Park)ing Day 2012

(Park)ing Day to projekt szczególny. Jego celem jest zagospodarowanie miejsc parkingowych za pomocą różnorodnych instalacji, ...

News image

Roślinność pomoże zredukować

Zgiełk w wielkim mieście nie jest niczym nadzwyczajnym. Architekci od wielu lat poszukują skutecznej metody, ...

News image

Ekologiczny wieżowiec Singap

Niedawno wspominaliśmy o planowanym ukończeniu projektu wertykalnego lasu we włoskim Mediolanie. Tymczasem w słynącym z ...

News image

Lodowe dzieła sztuki prosto

Zima zagościła w naszym kraju na dobre. Za oknem rozciąga się piękny zaśnieżony krajobraz, zaś ...

News image

W poszukiwaniu potwora z Loc

Szkocja to kraj, który kojarzy się najczęściej z kiltem, dudami oraz zielonym krajobrazem. Są jednak ...

News image

Mieszkanie pelne zieleni!

Singapur lubi nas zaskakiwać. Pokazał to nie raz, a i tym razem nie będzie wyjątku ...

News image

Podniebne podróże przyszłośc

Autobusy, tramwaje, metro czy promy – to standardowe środki komunikacji miejskiej, do których przywykliśmy. Jednak ...

News image

Chodnik niczym trampolina

Grupa artystów o nazwie Raum postanowiła stworzyć projekt, który na zawsze odmieni oblicze przestrzeni miejskiej ...

News image

Zielony kompleks w Bratysław

Koncepcja słowackiego biura architektonicznego Nice Architects zdobyła pierwsze miejsce na projekt Parkhill – miejskiego kompleksu ...

News image

Wertykalny las Mediolanu jes

W październiku 2011 roku mieliśmy okazję zapowiedzieć pierwszy na świecie projekt wertykalnego lasu. Koncepcja została ...

News image

Drzewo integralną częścią re

Roślinność jest doskonałym uzupełnieniem wnętrza naszego domu. Rośliny doniczkowe czy też małe rabaty stwarzają naturalny ...

News image

Muzeum Jacka Lenora Larsena

Kiedy sztuka łączy się z przyrodą, często otrzymujemy coś wspaniałego. Nie inaczej jest w przypadku ...

News image

Znaczenie miejskich farm

Uprawianie roli na terenach miejskich zdaje się być coraz bardziej popularnym trendem na świecie. W ...

News image

Rotterdam miastem przyszłośc

W odpowiedzi na postępujące zmiany klimatu i podnoszenie się poziomu wód, holenderskie miasto Rotterdam zdecydowało ...

News image

Na ratunek choinkom

Los świątecznych drzewek po 26 grudnia często bywa przesądzony. Wcześniej czy później są one usuwane ...

News image

Ekologiczna szkoła w Ekwador

Poziom edukacji w krajach Ameryki Południowej nie należy do wysokich. Często brakuje placówek , które ...

News image

Zielony dach pomocny w naucę

Zielone dachy zaczynają nam „wyrastać” jak grzyby po deszczu. Kiedyś takie rozwiązania mogliśmy znaleźć głównie ...

News image

Parklet - odrobina zieleni w

Parklet to angielska nazwa małych parków miejskich, mających służyć jako teren rekreacyjny. Zazwyczaj tworzy się ...

News image

Nadmorska rezydencja ze szcz

Stylowo i ekologicznie – te połączenie niemal każdy z nas kocha. Cieszy również fakt, że ...

News image

Wielofunkcyjne biuro dla Two

Jak stworzyć składzik na narzędzia, a jednocześnie cieszyć się z biura we własnym ogrodzie? Firma ...

News image

Nauka w otoczeniu natury

Naukowcy udowodnili już kilka lat temu, że nauka w otoczeniu natury przynosi znacznie lepsze rezultaty, ...

News image

Zielony most Nowego Jorku

O zaletach roślinności można mówić bez końca. Rośliny dodają uroku, sprawiają, że miejsce wydaję się ...

News image

Plac zabaw zbudowany z mater

Jak zacieśnić więź między sąsiadami, a przy okazji wykorzystać możliwości recyklingu do granic możliwości? Holenderska ...

News image

Opływowy wieżowiec w Kanadzi

Na przykładzie kilku ostatnich miesięcy mieliśmy okazję przekonać się, że Chińczycy to specjaliści, w projektowaniu ...

News image

Ekologiczny dom nad jeziorem

Zazwyczaj mianem „domu na wodzie” określa się jachty. Są jednak wyjątki od reguły. Przykładem jest ...

News image

Roślinność w miejscu pracy

Rośliny są wspaniałym akcentem dekoracyjnym – jest to prawidłowość znana już od czasów starożytnych. Niegdyś ...

News image

Nietypowy plac zabaw w India

Jak stworzyć stoisko informacje, a jednocześnie plac zabaw dla dzieci? Pewna amerykańska firma architektoniczna znalazła ...

News image

Pawilon stworzony w zgodzie

Projektowanie pawilonów często jest doskonałą okazją do tego, by ukazać nowoczesne rozwiązania technologiczne. W architekturze ...

News image

Wertykalne farmy - przyszłoś

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie wyobrażał sobie tego, że technologia będzie pozwalać na tworzenie ...

News image

Festiwal kwiatów w mieście v

Historia Niderlandów nierozłącznie wiąże się z kwiatami. Od wielu setek lat na terenie Holandii, Belgii ...

News image

Budynek, który odmieni oblic

Na świecie istnieje wiele organizacji, zajmujących się problemami zanieczyszczenia środowiska. Jedną z nich jest Komitet ...

News image

W zgodzie z koreańską filozo

Budynki opery już niejednokrotnie udowodniły, że ich architektura może być niecodzienna i wyjątkowo okazała. Wystarczy ...

News image

Instalacja świetlna z płyt C

{datsopic id= align=}Wykorzystanie płyt CD przy tworzeniu dekoracji nie jest niczym odkrywczym. Od wielu lat ...

News image

Podniebne miasto Dżakarty

Współpraca niesie ze sobą wiele korzyści. Dotychczasowe projekty prezentowane na łamach portalu dowodzą, że gdy ...

News image

Jest takie miejsce gdzie żyj

Gigantyczne jaszczurki, owady, słonie, lwy, a nawet smoki. Te i wiele innych magicznych stworzeń można ...

News image

Ekologiczny duet Singapuru

Patrząc na ostatnie projekty można odnieść wrażenie, że Singapur stał się stolicą nowoczesnego i ekologicznego ...

News image

Z widokiem na Alpy

Jeżeli kiedyś pragnąłeś zobaczyć świat z perspektywy ptaka i móc podziwiać piękno Bawarii i Alp, ...

News image

Ekologia po francusku

La Ferme Musicale to nowa koncepcja na stworzenie edukacyjnego kompleksu we francuskim mieście Bordeaux. Wewnątrz ...

News image

Małopolski Ogród Sztuki w Kr

W październiku tego roku w Krakowie został otwarty nowy projekt autorstwa biura projektowego INGARDEN & ...

News image

Ogród wertykalny Lizbony

Zielone ściany widzieliśmy już nie raz. Ogrody wertykalne stały się ostatnio bardzo modną ozdobą przestrzeni ...

News image

Pawilon symbolem singapurski

Specjalnie na potrzeby tegorocznego festiwalu Archifest, który odbył się w październiku w Singapurze, architekci z ...

News image

Plac zabaw to już nie tylko

Z godziny na godzinę, z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc, z roku na ...

News image

Dzieło Cesara Manrique

Jednym z głównych założeń projektowania, jest wkomponowanie danego elementu w otaczający go krajobraz. Cesar Manrique ...

News image

Dom o wielu kształtach

Domy, których kształt możemy w dowolny sposób modyfikować, wydają się być jedynie sferą marzeń lub ...

News image

Muzeum rzeźb w Hakone

Kontynuujemy naszą podróż po Japonii. Tym razem wybierzemy się do małego miasta Hakone, znajdującego się ...

News image

Ekologiczne reklamy Stephana

Przechadzając się po mieście nie sposób nie zauważyć wszechobecnych bilbordów reklamowych. Często jednak zamiast samej ...

News image

Nowoczesna architektura sakr

Projektowanie miejsc sakralnych jest zawsze dużym wyzwaniem dla każdego architekta. Odejście od ogólnie przyjętego wyglądu ...

News image

Malezja stawia na ekologię

Problem zanieczyszczenie środowiska staję się coraz bardziej widoczny. Masowa silna emisja ciepła i gazów do ...

News image

Dyniowa wioska w Dallas

Halloween już dziś. Dzień ten od wielu lat najbardziej kojarzy się ze wszelkiego rodzaju dyniowymi ...

News image

Ekologiczne miasto

Wiele osób może postrzegać Chiny jako zatłoczony, zanieczyszczony kraj. Istotnie w ciągu ostatnich lat tak ...

News image

Andaluzyjskie patio

Moda na zielone dziedzińce budynków, zwane patiami, dotarła do hiszpańskiej Andaluzji z krajów arabskich, a ...

News image

Pawilony pełne tradycji

Obrzęd picia herbaty jest bardzo popularną formą aktywności kulturowa w Azji. Czynność ta jest szczególnie ...

News image

Ogród wertykalny przy zabytk

Rozszerzenie istniejącej konstrukcji o nowy budynek może czasem sprawiać nie lada problem. Architekt zmuszony jest ...

News image

Zabytkowy park miejski Meksy

Nie raz już mieliśmy okazję się przekonać, że Meksyk to piękny kraj. Bujna roślinność, bogactwo ...

News image

Ogrody sztuki w Los Angeles

Na wzgórzach Los Angeles, na 44 ha terenu znajduje się największe na świecie muzeum sztuki ...

News image

Singapur po raz kolejny najl

Singapur po raz kolejny święci triumfy na międzynarodowej scenie architektury. Po tym jak Gardens by ...

News image

Salon pod gołym niebem Rotte

Projektując elementy przestrzeni miejskiej, często należy zwrócić uwagę na to jak dana forma będzie odbierania ...

News image

Ekologiczna alternatywa dla

Chiny już od wielu lat borykają się z problemem związanym z dużym przyrostem ludności. Efektem ...

News image

Rekordowa zielona ściana

Tematyka zielonych ścian znów powraca, a to za sprawą pracy autorstwa włoskiego architekta Francesco Bollani'ego. ...

News image

Stwórz swoje własne miasto!

OOIIO Architecture planuje stworzyć projekt niezwykły – miasto, którego każdy z elementów będzie można dostosować ...

News image

Park rzeźb w Saint Louis

Citygarden jest nowoczesnym ogrodem rzeźb, który powstał w centrum St. Louis. Sponsorowany przez prywatną fundację ...

News image

Architektura inspirowana dzi

Choć większość z nas pewnie ma już dawno okres dzieciństwa za sobą to z sentymentem ...

News image

Ekologiczne osiedle na obrze

Arkadien Winnenden było niegdyś terenem, na którym znajdowały się zakłady przemysłowe. Jednak pogłębiająca się stopniowa ...

News image

Pawilon jednym z symboli Lon

Kilka dni temu podczas trwania London Design Festival, został zaprezentowany nowy symbol architektoniczny wschodniego Londynu ...

News image

Dom pełen ekologicznych rozw

Podczas tegorocznego Madrid Decathlon Solar zostało zaprezentowane wiele ciekawych projektów, prezentujących nowoczesne rozwiązania z zakresu ...

News image

Nowe oblicze World Trade Cen

W dniu wczorajszym obchodziliśmy 11 rocznicę zamachu terrorystycznego na wieże World Trade Center. 11 września ...

News image

Gumowy granulat – materiał d

Znany od lat gumowy granulat z którego zrobiony jest popularny „tartan” to prawdziwy mistrz, stworzony ...

News image

Wille na dachu centrum handl

Podczas gdy architekci z całego świata (a w głównej mierze ze Stanów Zjednoczonych) usiłują promować ...

News image

Ekologiczna reklama w miasta

Być może już niedługo architekci krajobrazu i projektanci zieleni będą mieli całkiem nowe zajęcie... w ...

News image

„Solar City Tower” Rio de Ja

Jeszcze nie ochłonęliśmy po tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich, które miały miejsce w Londynie, a już organizator ...

News image

Eksperymentalna architektura

Ich misją jest jeden wielki eksperyment z architekturą, urbanistyką, przestrzenią. Firma B + U z ...

News image

(Park)ing Day 2012 już 21 wr

(Park)ing Day to coroczna, ogólnoświatowa impreza, podczas której artyści, designerzy i mieszkańcy miast przekształcają płatne ...

News image

Najpiękniejsze posiadłości n

Perełki architektury w malowniczych miejscach, zbytkownie urządzone i otoczone wspaniałymi ogrodami. Ceny niektórych z nich ...

News image

Wertykalny ogród Madrytu

Patrick Blanc już nieraz udowadniał nam, że jest prawdziwym specjalistą jeżeli chodzi o wertykalne ogrody. ...

News image

Berlińskie centrum rozrywki

Nasi zachodni sąsiedzi już nie raz zaskakiwali nas swoimi pomysłami na ożywienie szarych miast. Dzisiejsza ...

News image

Villa Hadriana czyli archite

Villa Hadriana (Adriana) to obiekt położony w Tibur, niewielkiej miejscowości koło Tivoli. Tego samego Tivoli ...

News image

Zielone Igrzyska. Ekologiczn

Wszelkiego rodzaju sportowe imprezy masowe, w tym także Igrzyska Olimpijskie, w znacznym stopniu przyczyniaj ką ...

News image

Zielone Igrzyska. Ekologiczn

Konsekwentna polityka „Zielonych Igrzysk” doprowadziła do wybudowania ekologicznych budynków, będących centrum wydarzeń Igrzysk Olimpijskich 2012 ...

News image

Zielone Igrzyska. Ekologiczn

Gdyby istniała dyscyplina polegająca na najbardziej ekologicznym sposobie organizacji Igrzysk Olimpijskich, to te, które odbywają ...

News image

Warzywniak w biurze Google

Znany na całym świecie potentat internetowy Google słynie z wysiłków, które mają na celu sprawić ...

News image

Sensacyjny Sensational Garde

Dzielnica miasta Frosinone, Corso Lazio we Włoszech może wreszcie cieszyć się pierwszym publicznym parkiem w ...

News image

Vegitectura. Żywa ściana w B

Projektanci ze studia Capella Garcia Arquitectura wykreowali zielona fasadę na jednym z barcelońskich budynków mieszkalnych, ...

News image

Funkcjonalny domek na drzewi

Domki na drzewie przechodzą istną rewolucję na świecie. Obecnie odchodzi się już od ich standardowej ...

News image

Lampa, która uchroni nas prz

Przez ostatnie tygodnie mieszkańcy Polski mieli okazję przekonać się na własnej skórze, jak uporczywe bywają ...

News image

Wertykalny ogród Bogoty

Zainteresowanie wertykalnymi ogrodami na świecie wciąż nie słabnie. Co rusz słyszy się o nowych projektach ...

News image

Skwer na kółkach

Kilka miesięcy temu miałem okazję opisać projekt przenośnej ławki o nazwie Tree Bench. Zasadność jej ...

News image

Singapurski ogród gigantów c

Brytyjska pracownia Grant Associates zaprojektowała niezwykłe ogrody w Singapurze, z których część została oficjalnie otwarta dl...

News image

Nadmorska rezydencja z zielo

Prywatny skrawek nieba dla dwojga znajduje się nad zatoką Betty nieopodal Kapsztadu w Republice Południowej ...

News image

Nowy symbol Helsinek

Niemal każde większe miasto na świecie posiada jakiś obiekt architektoniczny, który jest jego wizytówką. Paryż ...

News image

Pawilon inspirowany naturą

To, że przyroda jest wspaniałym źródłem inspiracji dla architektów nie jest niczym nowym. Ptasie gniazda, ...

News image

Miasto pełne zieleni

Floriade jest jedną z najbardziej znanych i cenionych targów ogrodniczych w Holandii. Impreza odbywa się ...

News image

Ukraiński tunel miłości

Architektura potrafi być wyjątkowo piękna, zwłaszcza ta, która nie została stworzona ręką człowieka. „Budowle” stworzone ...

News image

Dom gościnny położony nad Ba

Choć domki gościnne są nadal rozwiązaniem na które może sobie pozwolić niewielka liczba osób, ich ...

News image

Dom nad basenem

Projekt domu przy basenie w wielu przypadkach jest często popisem umiejętności archi- tektów. Stworzenie dobrej ...

News image

Pawilony lotniska Templehof

The World is Not Fair – Die Grosse Weltausstellung 2012 to wydarzenie na wielką skalę, ...

News image

Japoński dom pełen roślinnoś

Kofunaki House to projekt japońskiego domu, łączącego minimalistyczny styl, ekolo- giczne materiały i prawdziwe bogactwo ...

News image

Australijska mieszanka styló

Metamorfozy budynków nale- żą z całą pewnością do jed- nego z tych typów projektów, które ...

News image

Ekologiczny dom w Oregonie

Ekologiczne domy stały się ostatnimi czasy bardzo modne. Powstaję coraz więcej bardzo ciekawych projektów, wykorzystujących ...

News image

Architektura ogrodowa od Coo

System modułowy nie należy już do nowatorskich rozwiązań. Z powodzeniem stosuję się go głównie w ...

News image

Chińska kopia wioski Hallsta

Chińczycy znani są z tego, że lubią kopiować oryginalne pomysły. Dotychczas miało to miejsce najczęściej ...

News image

Singapurski ogród gigantów

Niedawno na naszym portalu opisywaliśmy solarne drzewo, które swoim designem i funkcjonalnością wywołało sporą furorę ...

News image

Ekologiczny kurort w Indiach

Indie przyzwyczaiły nas już do zjawiskowej architektury. Zazwyczaj objawiało się to potężnymi budowlami, któ- rych ...

News image

Przegląd stadionów na Euro 2

Mecz inauguracyjny Euro 2012 rozpocznie się za niespełna 6 godzin. Mistrzo- stwa Europy w piłce ...

News image

Żywa ściana Danielle Trofe

Brak posiadania własnego ogrodu nie musi oznaczać rezygnacji z uprawy roślin. Na całym świecie powstaję ...

News image

Miasto w chmurach

Wizji futurystycznych miast było wiele na naszym portalu. Opisywaliśmy metropolie znajdujące się pod ziemią, unoszące ...

News image

Poczdam

Każdy miłośnik sztuki ogrodowej, historii, czy zabytków,  powinien konie- cznie odwiedzić Poczdam (Potsdam). Jest to ...

News image

Słoneczne drzewo Londynu

Igrzyska olimpijskie to czas zmian dla miasta będącego ich organizatorem. Oprócz standardowych zabiegów pielęgnacyjnych polegających ...

News image

L House - dom wykonany z pla

Stefan Żeromski w „Przedwiośniu” wspominał o szklanych domach, które miały stać się ikoną bogactwa i ...

News image

Squish Studio

Squish Studio zlokalizowane jest w pobliżu niewielkiej miejscowości Tilting na wschodnim krańcu wyspy Fogo. Założona ...

News image

Piękno Villa Roces

Villa Roces to wspaniała koncepcja szklanego domu, stworzona przez belgijskie biuro projektowe Govaert & Vanhoutte. Wi...

News image

Żywa ściana lotniska Edmonto

Żywe ściany ponownie stały się tematem do rozmowy, dzięki instalacji umieszczonej w kanadyjskim lotnisku Edmonton ...

News image

Rewolucyjny system Street Ch

Nowoczesna przestrzeń miejska to nie tylko innowacyjne budowle czy też piękne zakątki. Coraz częściej zauważa ...

News image

Opadający ogród

Wenecja to miasto niezwykłe, słynące nie tylko ze swoich sławnych kanałów, ale także z bogactwa ...

News image

Ukryty ogród Mediolanu

Tegoroczne targi i wystawy obfitują w naprawdę ciekawe pomysły. Choć do Chelsea Flower Show pozostało ...

News image

Skarb singapurskiej wyspy

Mała powierzchnia użytkowa ogrodu lub działki potrafi być nie lada utrapieniem dla ich właścicieli. Do ...

News image

Dom nad wodospadem

Istnieją na świecie takie budowle, których widok na zawsze pozostaję w pamięci. Obiekty niezwykłe, cechujące ...

News image

Wertykalna farma w Chicago

Być może spoglądając na opuszczony budynek ciężko to sobie wyobrazić, że w ciągu kilku lat ...

News image

Czystość w parkach w zamian

Psie odchody są zmorą zarządców przestrzeni publicznych, odwiedzających parki z rodziną, a także spędzają sen ...

News image

Tajemnicze rzeźby Roba Mullh

Choć na pierwszy rzut oka mogą być niewidoczne, tajemnicze lustrzane rzeźby artysty Rob'a Mullholland'a ukazują ...

News image

Gigantyczny kościół z klockó

Klocki LEGO należą z pewnością do jednych z najbardziej znanych zabawek na świecie. Kojarzą się ...

News image

Nowoczesna zieleń miejska

Ogrodowe szaleństwo ogarnęło świat. Standardowe doniczki oraz zagony pomału odchodzą do lamusa, ustępując miejsca coraz ...

News image

Medycyna w parze z zielenią

Już od czasów średniowiecza wychodzono z założenia, że tereny zielone wspomagają procesy leczenia. Ogrody pomagały ...

News image

Sala lekcyjna XXI wieku

Mało atrakcyjny, brzydki, zaniedbany – te określenia najczęściej rzucają się nam na myśl o wyglądzie ...

News image

Zielona metropolia

W odpowiedzi na narastające problemy miast i metropolii z całego świata, grupa Terreform, której działalność ...

News image

Dom stworzony z silosu

Często idąc ulicami swojego miasta natrafiamy na budowle przemysłowe, które swój okres świetności mają już ...


  

Ostatnio dodane

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11


Książki

News image

Mój piękny trawnik... Poradnik

Targi, szkolenia ...

No current events.