W Salonie

tety-i-prezentacje-red-160

spoga gafa 2015 – start już w Niedzielę!

Zobacz koniecznie galerię z ubiegłych edycji targów i biegusiem szykuj się do wyjazdu.

więcej

Jak dostosować trawnik do robota koszącego?

Proste zasady o których musisz pamiętać zakładając lub dostosowując trawnik do kosiarki automatycznej.

więcej

metamorfozy 3 ogrodów

prezentujemy galerię fotografii tarasów -z przed i po metamorfozie!

więcej

Prev Next

 

To jest trzecia część referatu. Przeczytaj pierwszą >>
Zobacz gatunki omówione w części drugiej >>

Aby pomóc projektantom, osobom decydującym o nasadzeniach miejskich dokonać właściwego doboru drzew w myśl cytowanej już wcześniej zasady:’odpowiednie drzewo na odpowiednim miejscu’, przygotowałam poniższy przegląd gatunków szczególnie polecanych i rekomendowanych do nasadzeń na terenach miejskich.


11. Prunus eminens ‘Umbraculifera’ - Wiśnia osobliwa Umbraculifera [na zdjęciach powyżej]

Drzewo tworzące idealnie kulistą koronę o średnicy 2,00-2,5 m. Rośnie stosunkowo powoli, ma ciemnozielone, drobne liście, kwitnie obficie na biało na przełomie kwietnia i maja, kwiaty są drobne i utrzymują się na drzewie bardzo krótko. Jest to drzewo o małych wymaganiach glebowych, najlepiej rośnie na glebach żyznych i umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Bardzo dobrze toleruje warunki  miejskie, zanieczyszczenie powietrza, znosi suszę i wysokie temperatury. Jest jednym z najlepszych drzew do stosowania na małych przestrzeniach, w pobliżu budynków, przy ulicach, może rosnąć w pojemnikach. W niektórych źródłach i ofertach szkółkarskich można ją znaleźć pod nazwą Prunus fruticosa ‘Globosa’

 

12. Prunus serrulata ‘Amanogawa’ - Wiśnia piłkowana Amanogawa [na zdjęciu powyżej]

Niewielkie kolumnowe drzewo dorastające do 4-6 m, zbudowane jest z kilku równoległych pędów przewodnich wzniesionych do góry i gałązek bocznych. Młode rozwijające się liście są brązowoczerwone, później stają się zielone, jesienią żółtopomarańczowe. Kwitnie obficie na początku maja, kwiaty jasnoróżowe, półpełne. Preferuje gleby żyzne, piaszczysto-gliniaste, wilgotne, obojętne do silnie zasadowych, jest wrażliwa na zasolenie gleby. Nadaje się na stanowiska ciepłe, słoneczne, w surowe zimy może przemarzać w najzimniejszych rejonach Polski.

 

13. Pyrus calleryana ‘Chanticleer’ - Grusza drobnoowocowa Chanticleer [na zdjęciu powyżej]

Stosunkowo nowa odmiana o wąsko-jajowatym kształcie korony, dorastająca do około 8-12 m wysokości. Liście ciemnozielone, błyszczące, jesienią długo utrzymują się na drzewie i przebarwiają się widowiskowo na szkarłatno-purpurowo. Kwiaty liczne, białe, pojawiają się na drzewie wcześnie-w marcu, kwietniu. Odmiana odporna na zarazę ogniową i rzadko atakowana przez szkodniki. Nie zawiązuje praktycznie owoców przez co jest idealna do obsadzania wąskich ulic, deptaków, skwerów. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, bardzo dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza i utwardzoną powierzchnię wokół drzewa. Jest odporna na silny wiatr-także na terenach nadmorskich i suszę.

 


14. Quercus robur ‘Fastigiata’ - Dąb szypułkowy Fastigiata
[na zdjęciu powyżej]

Kolumnowa odmiana dęba szypułkowego dorastająca do około 15-20 m wysokości, gałęzie gęsto ułożone ku górze, lekko skręcone, korona kształtu wrzecionowatego, dorasta do około 3-5 m szerokości. Drzewo uważane za długowieczne, ale z wiekiem korona rozluźnia się. Jesienią liście przebarwiają się nieznacznie na żółtobrązowo. Odmiana dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, polecana jest do obsadzania szerszych ulic i pasów przydrożnych, alei.
-‘Fastigiata Koster’- odmiana o bardziej smukłym pokroju, osiąga 10-15 m wysokości i do 3 m szerokości. Charakterystyczne dla tej odmiany jest zasychanie jesienią liści na drzewie, pozostają one tam zazwyczaj do wiosny, do rozwoju nowych liści. Odmiana uważana za odporną na mączniaka prawdziwego.

 

15. Robinia pseudoacacia ‘Umbraculifera’ - Robinia biała Umbraculifera [na zdjęciu powyżej]

Odmiana o gęstej, kulistej koronie, osiągającej 2-5 m średnicy, zazwyczaj szczepiona na wysokości 2,20m. Świetnie reaguje na cięcie odmładzające, które jest zalecane co 2-3 lata, by korona nie rozrastała się nadmiernie. Z tego powodu jest to drzewo idealne  do obsadzania małych przestrzeni, wąskich ulic, może rosnąć w pojemnikach, nie przeszkadza jej utwardzona powierzchnia wokół drzewa. Pędy są bezcierniowe, odmiana nie kwitnie, liście rozwijają się stosunkowo późno, jesienią opadają bez zmiany barwy. System korzeniowy jest głęboki i szeroki i silny. Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, piaszczysto-gliniastych ale radzi sobie również na glebach ubogich, suchych i piaszczystych, nie lubi gleb ciężkich i mokrych. Dość dobrze znosi zasolenie, toleruje zanieczyszczenie powietrza, jest odporna na mróz.

 

16. Sorbus aucuparia ‘Rossica Major’ - Jarząb pospolity Rossica Major [na zdjęciu powyżej]

Drzewo o owalnej koronie i wzniesionych do góry pędach, dorastające do 6-10 m, stosunkowo silnie rosnące. Liście ciemnozielone, na czerwonych szypułkach, jesienią przebarwiają się na żółto-pomarańczowo. W sierpniu zawiązuje czerwone owoce, zebrane w duże grona. System korzeniowy jest gęsty i głęboki. Jest to drzewo o dużej tolerancji co do odczynu i typu gleby, nie znosi długotrwałej suszy i zalania. Jest odporny na wiatr i mróz. Świetnie nadaje się do obsadzania szerszych ulic, alei.

 

17. Sorbus thuringiaca ‘Fastigiata’ - Jarząb turyngski Fastigiata [na zdjęciu powyżej]

Drzewo o koronie początkowo zwartej i stożkowej, później korona staje się szeroko jajowata, dorasta do około 5-7 m. Liście zielono-szare, stosunkowo duże, lekko powcinane. Kwitnie na biało i w sierpniu/wrześniu zawiązuje błyszczące ciemnoczerwone owoce. System korzeniowy jest głęboki, drzewo preferuje gleby wilgotne, przepuszczalne, lekko kwaśne do alkalicznych. Odmiana ta jest całkowicie odporna na mróz, zalecana do nasadzeń wzdłuż ulic, również tych z utwardzoną nawierzchnią.

 

18. Tilia cordata ‘Rancho’ - Lipa drobnolistna Rancho [na zdjęciu powyżej]

Odmiana lipy drobnolistnej o stożkowo-piramidalnym pokroju, dorasta do wysokości 10-12 m, rozpiętość korony do 5-6 m. Liście są drobne, błyszczące, jesienią przebarwiają się na żółto, kwitnie w lipcu. Mało wymagająca co do rodzaju gleby, toleruje zanieczyszczenie powietrza. Ze względu na swój pokrój i niewielkie rozmiary oraz fakt ,że nie wytwarza spadzi jest szczególnie polecana do obsadzania ulic, alei.

 

19. Tilia cordata ‘Erecta’ - Lipa drobnolistna Erecta [na zdjęciu powyżej]

Odmiana o pędach sztywnych, mocnych, ustawionych pionowo, rośnie w formie kolumnowej, z wiekiem nabiera kształtu owalnego, dorasta do 10-15 m wysokości i 5-10 m szerokości. Podobnie jak odmiana ‘Rancho’  ma małe wymagania glebowe, świetnie nadaje się do obsadzania ulic, alei.

 

20. Tilia tomentosa ‘Brabant’ - Lipa srebrzysta Brabant [na zdjęciu powyżej]

Drzewo tworzące regularną, gęstą stożkowo-owalną koronę, dorasta do około 20-25 m wysokości o około 10-15 m szerokości. Liście są ciemnozielone, od spodu biało-szare co daje bardzo ciekawy efekt kontrastu, jesienią liście przebarwiają się na żółto. Kwitnie w lipcu, kwiaty bardzo pachnące, żółte. Drzewo jest odporne na zanieczyszczenie powietrza i suszę, dobrze rośnie na stanowiskach gorących, mocno nasłonecznionych. Preferuje gleby zasobne, piaszczysto-gliniaste, od lekko kwaśnych do zasadowych. Idealny gatunek do nasadzeń ulicznych.21. Ulmus ‘Columella’ - Wiąz Columella [na zdjęciu powyżej]

Kolumnowa, bardzo smukła odmiana wiązu osiągająca 15-18 m wysokości. Liście drobne, żywozielone, lekko zwinięte. Rośnie stosunkowo szybko, jest odporny na silne podmuchy wiatru, może być stosowany w terenach nadmorskich jako osłona przed wiatrem. Uważany jako odporny na holenderską chorobę wiązu. Ze względu na smukły , zwarty pokrój jest to idealne drzewo do nasadzeń miejskich, szczególnie przy wąskich ulicach, w miejscach o ograniczonej przestrzeni.

Omówione powyżej gatunki drzew to tylko mała część bogatej oferty szkółek skierowanej do projektantów, wykonawców terenów zieleni w miastach. Istnieje jeszcze wiele innych, wartościowych gatunków i odmian przeznaczonych i przystosowanych do nasadzeń miejskich, nie sposób opisać wszystkich. Naszą rolą, jako szkółkarzy, jest przede wszystkim uświadomienie urzędnikom konieczności i potrzeby sadzenia drzew w mieście i przedstawienie korzyści jakie dają nam drzewa. Pamiętajmy, że zieleń upiększa nasze miasta i osiedla. Drzewa potrafią zmiękczyć i  złagodzić twardą architekturę miejskiego krajobrazu, dają poczucie kameralności i osłony od przestrzeni publicznej. Drzewa wyznaczają i podkreślają ciągi komunikacyjne, poprawiają linię architektoniczną budynków, dodają kolorytu ulicom i podkreślają powagę budynków. Właściwie zastosowane drzewa potrafią również zatuszować, ukryć pewne mankamenty architektury a także wydobyć dodatkowe piękno kamienic, ulic, placów. Drzewa w miastach są częścią jego wizerunku, uatrakcyjniają je w oczach turystów, inwestorów. Warto więc inwestować w zieleń. Trzeba jednak również pamiętać, że wydatki z nią związane nie ograniczają się tylko do jednorazowego kosztu zakupu drzew. Aby drzewa przyniosły nam i następnym pokoleniom opisane wcześniej wszechstronne korzyści, by były zdrowe i długowieczne nie należy zapominać również o odpowiedniej, profesjonalnej opiece i  pielęgnacji drzew, co wiąże się także z kosztami. Kluczem do minimalizacji kosztów jest przede wszystkim właściwy dobór drzew w myśl zasady ‘odpowiednie drzewo na odpowiednie miejsce’-tu rola projektantów, a także wybór dobrej jakości materiału roślinnego o odpowiednich parametrach-tu z pomocą przychodzi Związek Szkółkarzy Polskich który opracował normy i zalecenia jakościowe dla materiału szkółkarskiego, a także sami szkółkarze zrzeszeni w Związku Szkółkarzy Polskich gwarantujący najwyższą jakość oferowanego przez siebie materiału.

 

 

Materiał pochodzi z konferencji Zieleń w Mieście, organizowanej przez firmę DENDROS

 

 

Sylwetka


Anita Piątkowska
Szkółka Drzew i Krzewów Karol J. Piątkowski

plante.pl

Ukończyła tytułem mgr inż. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, należy do Związku Szkółkarzy Polskich. Doświadczenie zawodowe oraz tajniki produkcji szkółkarskiej zdobywała od najmłodszych lat w wielopokoleniowej Szkółce Drzew i Krzewów swojego Ojca – Karola Piątkowskiego. Od kilku lat odpowiedzialna jest za sprzedaż i marketing w Szkółce. Szeroką wiedzę z zakresu szkółkarstwa i ogrodnictwa chętnie przekazuje swoim klientom. Profesjonalizm, a przede wszystkim najwyższej jakości materiał szkółkarski spowodowały, że Szkółka Drzew i Krzewów Karol Piątkowski od lat jest doceniana przez wielu architektów terenów zieleni.

 


 

 

Najnowsze

 • 1
 • 2
 • 3
Poprzedni Następny
Jak dostosować trawnik do robota koszącego?

Jak dostosować trawnik do robota koszącego?

Zakładanie trawnika przyjaznego robotowi koszącemu nie jest trudne, dostosowanie istniejących...

WZORY W OGRODZIE już 12 września 2015 w Królikarni

WZORY W OGRODZIE już 12 września 2015 w Królikarni

Targi Designu WZORY to cykliczna impreza promująca młode, polskie wzornictwo.  WZORY...

projektantów dobrej woli jest więcej...

projektantów dobrej woli jest więcej...

Kochani czas dać coś od siebie. Poszukujemy projektanta lub pracowni...

Pierwsza nowoczesna toaleta publiczna w Ojcowskim Parku Narodowym

Pierwsza nowoczesna toaleta publiczna w Ojcowskim Parku Narodowym

nowoczesna toaleta w parku również dla osób niepełnosprawnych

Moda na zielone w apartamentowcach

Moda na zielone w apartamentowcach

Potrzeba bliskości z naturą podpowiada coraz to nowsze sposoby na...

Jak stworzyć kącik relaksu w ogrodzie?

Jak stworzyć kącik relaksu w ogrodzie?

Jak stworzyć kącik relaksu w ogrodzie? 5 prostych kroków.

Innowacyjne rozwiązania w oświetleniu ogrodu...

Innowacyjne rozwiązania w oświetleniu ogrodu...

Sterowane oświetlenie, świecące do 8h dzięki panelom słonecznym, bez kabli....

spoga+gafa 2015 – już w niedzielę 30 sierpnia największe targi ogrodnicze w Europie

spoga+gafa 2015 – już w niedzielę 30 sierpnia największe targi…

Biegusiem na wyjątkowe targi Spoga & Gafa do Kolonii   30.08...

Park Rozwoju i Ogrodownia

Park Rozwoju i Ogrodownia

Otwiera się Park Rozwoju - otoczenie wykonała Ogrodownia

żywa architektura, rzemiosło & design

żywa architektura, rzemiosło & design

Unikatowa mieszanka sztuki ogrodniczej, rzemiosła, desingu oraz architektury - to...

Złoty Medalista - Gardenia 2015!

Złoty Medalista - Gardenia 2015!

Ambrogio Robot Złotym Medalistą targów GARDENIA 2015 !

Zieleń dla miast- miasta dla zieleni

Zieleń dla miast- miasta dla zieleni

 Już 26 lutego!- spotkanie branżowe dla architektów krajobrazu na Targach Gardenia...

funkcja, styl i piękno - zadaszone

funkcja, styl i piękno - zadaszone

Gdy zimno i nieprzyjemnie - czas schować się do ogrodu...

proste jest piękne

proste jest piękne

Proste jest piękne, na dodatek organiczne i przyjazne środowisku...

Place zabaw nie tylko dla dzieci

Place zabaw nie tylko dla dzieci

prosto z fińskiej Laponii miejsca zabaw dla wszytskich pokoleń.

Labirynt i wieża widokowa zapraszają

Labirynt i wieża widokowa zapraszają

Nowe ogrody w Dobrzycy zapraszają: OGRODY HORTULUS SPECTABILIS

Telewizor na tarasie czy w ogrodzie zimowym?

Telewizor na tarasie czy w ogrodzie zimowym?

Zupełnie nowy pomysł na telewizor w ogrodzie zimowym czy na...

rowerowy zawrót głowy

rowerowy zawrót głowy

Wiosną świat budzi się do życia, rozkwita i zaprasza nas...

ROBOFARMA - OBOWIĄZEK KOSZENIA ZAMIENIAMY W PRZYJEMNOŚĆ ODPOWCZYANIA

ROBOFARMA - OBOWIĄZEK KOSZENIA ZAMIENIAMY W PRZYJEMNOŚĆ ODPOWCZYANIA

Jeśli masz już dość koszenia co tydzień, myślenia o tym...

Dzikie obrazy, czyli modna zieleń w pionie

Dzikie obrazy, czyli modna zieleń w pionie

Pionowe kompozycje roślinne wtargnęły na salony. W prasie, w mediach...

Jaśkowa Dolina

Jaśkowa Dolina

Jaśkowa Dolina postawiła na kostki brukowe Libet

Tworzyć coś dobrego, tworzyć design

Tworzyć coś dobrego, tworzyć design

          Design jako pojęcie, ale też jako dziedzina, jako trend, czy...

ZIELONY DOM czyli o architekturze inaczej

ZIELONY DOM czyli o architekturze inaczej

Powoli dobiega końca realizacja pierwszej części projektu „ZIELONY DOM czyli...

Meble Astrini Design w Dubaju

Meble Astrini Design w Dubaju

Koniec października dla świata designu stał pod znakiem podróży do...

KONKURS po mistrzowsku!

KONKURS po mistrzowsku!

uwaga, uwaga! ogłaszamy szybki konkurs gdzie nagrodą będą wejściówki (– dwie...

Mistrzowskie Ogrody - Konferencja już 22 listopada

Mistrzowskie Ogrody - Konferencja już 22 listopada

zapraszamy do udziału w kolejnej konferencji SAK "Współczesna architektura krajobrazu...

Chińska Rewolucja - inspiracją krajobrazu

Chińska Rewolucja - inspiracją krajobrazu

Projektanci zdobyli  nagrodę The Hong Kong Institute of Landscape Architects, Silver Award 2012.

Billie Holiday Park - radość ma niebieski kolor

Billie Holiday Park - radość ma niebieski kolor

Billie Holiday Park położony jest w Loosduinen, spokojnej okolicy na...

Pattaya i jej sanktuarium

Pattaya i jej sanktuarium

Tym razem zapraszamy do Tajlandi, wspominając wakacje oddajemy się przejrzystej...

Astrini Design i Polscy projektanci zdobywają świat

Astrini Design i Polscy projektanci zdobywają świat

Astrini Design jest młodą marką, która powstała, by tworzyć rzeczy...

Odbudowa Rzymskiego Forum Empúries

Odbudowa Rzymskiego Forum Empúries

Plac, atrium, bazylika i inne miejsca religijne oraz ogrody były...

Trzy kawałki pomarańczy na pasiastym obrusie

Trzy kawałki pomarańczy na pasiastym obrusie

Takie skojarzenie budzi bardzo oszczędny w swym wyrazie – po...

Fontanna Carmen - hołdem dla barcelońskiej tancerki

Fontanna Carmen - hołdem dla barcelońskiej tancerki

Przedstawiamy dziś projekt remontu, który pochłonął ponad 200 tysięcy euro...

Szaleństwo na pustyni - 30 milionów i 50 ha

Szaleństwo na pustyni - 30 milionów i 50 ha …

W dawnej kopalni piasku na terenie o 50 hektarach powierzchni...

ARCHITEKT KRAJOBRAZU – ZAWÓD CZY ARTYSTA?

ARCHITEKT KRAJOBRAZU – ZAWÓD CZY ARTYSTA?

Czy architekt krajobrazu, który chroni krajobraz i tworzy piękno w...

architekci z pasją - dom pasywny

architekci z pasją - dom pasywny

Czym jest architektura pasywna, która wyznaczyła innowacyjny kierunek w rozwoju...

Szalony Ogród przyszłości

Szalony Ogród przyszłości

Na otarcie łez po wakacjach, postanowiliśmy zaprezentować  coś na wesoło...

New York Penthous z wielopoziomowym ogrodem na dachu- na sprzedaż!

New York Penthous z wielopoziomowym ogrodem na dachu- na sprzedaż!

New York Penthous z wielopoziomowym ogrodem na dachu- na sprzedaż! Lato...

Dzień Architekta Krajobrazu już jutro !!!

Dzień Architekta Krajobrazu już jutro !!!

Uwaga już jutro! Seminarium DZIEŃ ARCHITEKTA KRAJOBRAZU ● nowoczesne technologie...

Niesamowity miejski wypoczynek dla artystów i entuzjastów samochodów- The Pool House

Niesamowity miejski wypoczynek dla artystów i entuzjastów samochodów- The…

Wyjątkowy i zabawny design. Detal zaprojektowany znakomicie. Funkcjonalny, prosty i...

Peace Pavilion na London Festival of Architecture

Peace Pavilion na London Festival of Architecture

Podczas London Festival of Architecture  ArchiTriumph przedstawił projekt pawilonu w...

Garden Bridge nad Tamizą

Garden Bridge nad Tamizą

Thomas Heatherwick, ten sam, który zaprojektował znicz olimpijski na Igrzyska...

Najmniejszy dom na świecie

Najmniejszy dom na świecie

Powiada się, że „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. W...

Gigant prosto z Chin

Gigant prosto z Chin

O rozmachu chińskiej architektury mogliśmy się przekonać nie raz, czytając...

Reprogramming The City cz.2

Reprogramming The City cz.2

Podczas wystawy Reprogramming The City w metropoliach całego świata zaprezentowanych...

Reprogramming The City:8 kreatywnych projektów recyklingu infrastruktury miejskiej cz.1

Reprogramming The City:8 kreatywnych projektów recyklingu infrastruktury miejskiej cz.1

Podczas zorganizowanej pod koniec czerwca wystawy Reprogramming The City w...

CHWILOWE OGRÓDKI TWIZY W WARSZAWIE

CHWILOWE OGRÓDKI TWIZY W WARSZAWIE

Zaprojektowane przez architekta krajobrazu, Krzysztofa Hermana, chwilowe ogródki symbolizują zieloną...

Recykling infrastruktury miejskiej. Wystawa Reprogramming The City

Recykling infrastruktury miejskiej. Wystawa Reprogramming The City

Wyobraź sobie, że budka telefoniczna obok której przechodzisz codziennie jednocześnie...

Kompleks ekologiczny Grand Cancun

Kompleks ekologiczny Grand Cancun

Richard Moreta Castillo, dzięki swojej wizji łączącej modernizm z ekologią...

Podziemne ogrody w Riyadh

Podziemne ogrody w Riyadh

Riyadh – największe miasto w Arabii Saudyjskiej jest domem dla...

Ekologiczne osiedle w centrum Dubaju

Ekologiczne osiedle w centrum Dubaju

Dubaj nie raz już nas zaskakiwał jeżeli chodzi o architekturę...

Największa farma miejska na świecie

Największa farma miejska na świecie

Chicago znane jest w Ameryce z tego, że na swym...

Biblioteka pod chmurką

Biblioteka pod chmurką

W Magdeburgu w Niemczech, powstał niecodzienny projekt. Pracownia architektoniczna Karo...

Zobacz projekty ogrodów

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
Poprzedni Następny

Logowanie

Ostatnio dodane

  


Książki