Prezydent USA Barrack Obama ogłosił oficjalny koniec największego konfliktu zbrojnego ostatnich lat – wojny w Iraku. Ostatnie wojska maja opuścić Irak do 31 grudnia 2011 roku. Polska ma swoje zasługi w Iraku, nie tylko militarne, ale także udzielając pomocy cywilnej, mającej wspomóc rozwój i stabilizację tego 30 milionowego państwa.
Z tej okazji przedstawiamy projekt i realizację parku miejskiego zaprojektowanego przez polską firmę ARLAN Architekci Krajobrazu, która jako jedyna firma z Europy utworzyła pierwszy park w 1,5 milionowym mieście Kirkuk w Iraku, na pograniczu regionu Kurdystan.
1. Wizualizacja Amfiteatru z lotu ptaka: amfiteatr z kaskadami wodnymi i strumieniem płynącym wokół amfiteatru.
Park miejski Bawa Gor Gor Park, bo tak brzmi jego oficjalna nazwa, zajmuje powierzchnię 12,5 ha i założony został na pustyni, na terenach obrzeżnych Kirkuku, przy drodze szybkiego ruchu prowadzącej z Erbilu do Al Sulajmaniji. Park był projektowany w latach 2008-2009, a proces realizacyjny rozpoczął się w 2009 roku i zakończył się na przełomie 2010/2011.
2.Pierwszym etapem realizacji projektu było wyrównanie terenu.(Fot. ARLAN)
Park na pustyni - wyzwanie
Pierwotna, ukształtowana przez naturę rzeźba terenu cechowała się dość znaczną różnicą poziomów dochodzącą nawet do 12 m na przestrzeni około 50 m, a w kilku miejscach były to niemal pionowe ściany. Stąd od początku zakładana była konieczność wyrównania terenu (tzw. makroniwelacja), która miała doprowadzić do możliwości założenia parku. Obecne teren ukształtowany jest łagodnymi spadkami, a na tej samej długości różnice poziomów wynoszą nieporównywalnie mniej. Naturalna rzeźba terenu, z początku stanowiąca przeszkodę w lokalizacji tak dużego parku dla użytku publicznego, stała się w efekcie jego atrakcją.
3. Stworzenie parku na pustyni to prawdziwe wyzwanie.(Fot. ARLAN)
Koncepcja
Koncepcja parku oparta została na motywie Słońca, które jest centralnym elementem flagi Kurdystanu. Kirkuk, mimo że przynależy do Iraku, dość mocno aspiruje do przyłączenia terytorialnego do Kurdystanu, stąd też wybrano motyw przewodni kurdyjskiej flagi. Główny plac z dużą fontanną to gwiazda, od której we wszystkich kierunkach rozchodzą się faliste promienie, czyli aleje parkowe otoczone imponującymi grupami kwitnących na żółto-pomarańczowo bylin. Jej przeciwieństwem jest Księżyc, przekornie „przytulony" do Słońca, stanowiący z kolei przestrzeń barwnych nasadzeń niskich roślin kwitnących w kolorach fioletowo-niebieskich. Wszystkie wielobarwne plamy tworzyć mają kobierce kwiatów rosnących i kwitnących w lokalnym klimacie (podzwrotnikowym suchym i gorącym).
4. Ulotka przedstawiajaca koncepcję parku Bawa Gor Gor w Kirkuku.(Fot. ARLAN)
Poza centrum „wszechświata" punktami charakterystycznymi parku są: drugi mniejszy plac z fontanną, amfiteatr z kaskadami wodnymi (stopniowo spadającymi w stronę wnętrza placu) i strumieniem płynącym wokół amfiteatru, dwie sztuczne rzeki wpadające do położonego w największym obniżeniu terenu sztucznego jeziora z wysoko bijącymi fontannami, plac zabaw dla dzieci zajmujący powierzchnię ok. 1100 m2 oraz wejście główne z akcentem w postaci pamiątkowej tablicy informacyjnej. Budynki pełnią funkcję administracji i zaplecza parku (Hall, Office) oraz restauracyjną (Restaurant), małe budynki na planie parku to bary kawowe (Cafeteria) i toalety oraz swobodnie porozrzucane altany (Arbour), w których można skryć się przed palącym słońcem. Roślinność z uwagi na zbliżony klimat dobrana została w Turcji, co przy systemie nawadniania zasilanym z czterech głównych pomp głębinowych i systematycznej opiece wykwalifikowanego personelu gwarantuje ich prawidłową wegetację.
5. Proces projektowania trwał prawie półtora roku.(Fot. ARLAN)
Realizacja
W trakcie całego, trwającego blisko półtora roku procesu projektowania odbywały się wielokrotne konsultacje z głównym Inwestorem, którym był Gubernator Prowincji Kirkuk - Abdulrahman Mustafa oraz z wyznaczonymi przez niego urzędnikami, którzy prowadzili nadzór nad powstawaniem parku, począwszy od odwiedzin w biurze budowy jeszcze w trakcie precyzowania wszelkich szczegółów projektu niwelacji terenu, a skończywszy na ostatnich etapach realizacji. Po uzgodnieniu detali, z inicjatywy Gubernatora powstał dokument zawierający pomniejszony plan parku z logo firmy Arlan i informacją w języku arabskim na temat projektowanej inwestycji. Dokument ten był dystrybuowany szerokiemu gronu publiczności podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego.
6a,6b. Gubernator Abdulrahman Mustafa i jego doradcy wielokrotnie sprawdzali i wprowadzali poprawki do projektu.(Fot. ARLAN)
W czasie uzgodnień i rozpoczętych prac makroniwelacyjnych architekci dysponowali zdjęciami lotniczymi terenu udostępnionych przez żołnierzy US Air Force, Provincional Reconstruction Team, którzy byli także obecni na oficjalnych spotkaniach w urzędzie Gubernatora. Całościowe ujęcie terenu powstającego parku z dużej wysokości pozwoliło na spojrzenie na proces i zakres prac niwelacyjnych z innej perspektywy. Dla usprawnienia prowadzenia prac ziemnych podzielono park na sektory, co dało możliwość równoczesnego ich realizowania w różnych miejscach, bez zbędnych strat czasowych.
7. Zdjęcia lotnicze terenu zostały udopstępnione przez żołnierzy US Air Force.(Fot. ARLAN)
Od przełomu lutego i marca rozpoczęły się w parku odbiory z udziałem samego Gubernatora Kirkuku oraz towarzyszących mu urzędników. Proces ten zapewne potrwa, ponieważ jest to pierwsza inwestycja w Kirkuku od wielu lat i pierwsza z przeznaczeniem dla ludności cywilnej – mieszkańców Kirkuku. Jest też wiele elementów, które muszą zostać wielokrotnie sprawdzone zanim zostaną dopuszczone do użytkowania.
Nazwa parku - historia
Jako zespół projektowy odpowiadający za całokształt przyszłego terenu dla lokalnej społeczności, z uwagi na przewodni motyw Słońca , architekci nazwali go Sun Park in Kirkuk. Jednak po kilku miesiącach Gubernator Kirkuku zdecydował o zmianie nazwy na Bawa Gor Gor Park in Kirkuk, oddając cześć historii tych terenów.
8. Pierwszą nazwą parku, ze względu na jego kształt, był Sun Park.(Fot. ARLAN)
Wiele lat temu na te tereny przychodziły przeważnie kobiety, które modliły się o zdrowie swoje i swoich bliskich, o szczęśliwe rozwiązania ciąży i wszelkie życiowe powodzenie do płomieni strzelających z powierzchni pustyni sądząc, że są to znaki pochodzące od Boga. Nazwa Bawa Gor Gor w prostym tłumaczeniu oznacza Boga Płomieni. W rzeczywistości były to samozapłony gazu, zbierającego się tuż pod powierzchnią ziemi, a gromadzącego się tam z uwagi na ogromne podziemne zasoby ropy naftowej.
9a,9b. Mała architektura(Fot. ARLAN)
Przyszłość Kirkuku
Od zakończenia ostatniej wojny w Iraku jest to jedyny tego typu teren w pełni przeznaczony dla mieszkańców miasta Kirkuk i okolic. Miasta pozbawionego wszelkich innych obiektów użyteczności publicznej, poza miejscami kultu religijnego. Sam Kirkuk w stosunku do niedaleko położonych miast Erbil i Al Sulajmanija (oba w Kurdystanie) jest ogromnym miastem, w którym nie ma infrastruktury rozrywkowej – brak jest kin, teatrów, nawet prawdziwych placów zabaw. Tak więc park przejmie na siebie ciężar obsłużenia ogromnej liczby osób. Trzeba pamiętać, że obecnie Irakijczycy pragną tak samo jak wszystkie nacje zachodnie powrotu do normalnego życia. Ich potrzeby koncentrują się na jak najbardziej oddalonym od strachu i zagrożenia życiu – chcą ze swymi rodzinami pójść do parku, na plac zabaw, na spacer. Ta idea stała się podwaliną powstania parku Bawa Gor Gor. Zapewne z czasem ilość i jakość inwestycji zacznie rosnąć. Im szybciej tym lepiej, dla samych Irakijczyków.
\
10a,10b,10c,10d. Wizualizacje amfiteatru.
11. Projekt parku Bawa Gor Gor w Kirkuku.
12. Projekt placu zabaw dla dzieci.
13. Projekt oświetlenia parku.
Projekt i realizacja: Arlan Architekci Krajobrazu

Każdego dnia zmieniamy przestrzeń świata na lepszą. Istniejemy od 1998 roku. W tym czasie zrealizowaliśmy wiele różnych zleceń i otrzymaliśmy wiele referencji od naszych Klientów, w tym firm znanych w Polsce i w Europie.
Mamy ogromne doświadczenie w pracy z przestrzenią publiczną, komercyjną i prywatną. Opracowaliśmy zupełnie nowatorskie rozwiązania zarówno dla Klientów publicznych i komercyjnych, a także dla Klientów indywidualnych.
Jako pierwszy polski zespół wykonaliśmy od podstaw projekt parku (12 ha) dla miasta Kirkuk w Iraku, na pograniczu z Kurdystanem (autonomicznym regionem Iraku). Projekt wykonaliśmy jako konsorcjum polsko-irackie, na zlecenie Gubernatora Prowincji Kirkuk przy współpracy Provincional Reconstruction Team, US Army.
Nasz styl to awangardowa nowoczesność i oryginalność przyjazna naturze i człowiekowi. Projektowanie to odpowiedź na poznane potrzeby, dlatego dokładnie je analizując projektujemy przestrzeń, która zmienia świat na lepszy.
Pracujemy w harmonii ze światem, wykorzystując w naszych projektach idee prospołeczne, proekologiczne, chroniąc bogactwo naturalne i opierając się na odnawialnych źródłach energii wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.
ARLAN ARCHITEKCI KRAJOBRAZUul. Wypoczynkowa 11
87-100 Toruń
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: +48 510 200 110
mob: + 48 500 233 102
Źródło: materiały projektantów