Prezentowany projekt autorstwa Agnieszki Hubeny-Żukowskiej zdobył II nagrodę w konkursie "Wide Open Ideas Competition for Tiananmen Square in Beijing, China". Poniżej znajdziecie Państwo relację Pani Agnieszki z konkursu i opis projektu. [przyp. red]
Konkurs „Wide Open Ideas Competition for Tiananmen Square in Beijing, China” został ogłoszony w marcu 2009 roku na portalu Gardenvisit.com. Ostateczny termin zgłaszania prac został ustalony na czerwiec 2010 roku. Wyniki zostały ogłoszone w sierpniu 2010 roku. Zgłaszane prace miały stanowić od 1 do 5 slajdów przedstawiających pomysły na przeprojektowanie Placu Tiananmen w Pekinie. Prace mogły być wykonane dowolną techniką i miały być zawieszone na stronach portalu Flickr Group w jak najszybszym terminie.
Udział w Wide Open Ideas Competition for Tiananmen Square in Beijing, China był bardzo ciekawym wyzwaniem z kilku powodów. Po pierwsze plac Tiananmen jest najbardziej znanym, a przede wszystkim największym placem publicznym na świecie. Po drugie znajduje się w Chinach, a jak wiadomo kultura dalekiego wschodu jest zupełnie inną kulturą niż nasza europejska. Zaprezentowanie pomysłu, który zostanie zauważony oraz zaakceptowany przez przedstawiciela jury z Chin było wyzwaniem samym w sobie. Po trzecie każdy z uczestników mógł zobaczyć pomysły innych architektów z chwilą oddania pracy, czyli zawieszenia jej na stronie internetowej. Konkurs w swych zasadach wyraźnie określał, że punktowane będą nowe pomysły. Tworząc swój projekt czułam presję czasu, aby nikt inny nie oddał projektu z podobnymi rozwiązaniami przede mną. Po czwarte konkurs był przedsięwzięciem międzynarodowym, co wpływało znacznie na ilość zgłoszonych prac oraz podnosiło poprzeczkę rywalizacji.
Tworząc swój projekt bardzo skorzystałam z faktu, że kilka lat temu osobiście byłam na placu Tiananmen. Wydaje mi się, że właśnie ta wizyta pozwoliła mi zrozumieć oczekiwania mojego hipotetycznego klienta. Za pomocą zdjęć satelitarnych przestudiowałam dodatkowo uważnie okolice placu, znalazłam duże przestrzenie zielone oraz bardzo nowoczesną architekturę między innymi budynku pekińskiej opery - National Centre for the Performing Arts, otwartego w 2007 roku. Zwiedzając plac w dzień jednego z Chińskich świąt narodowych byłam świadoma jak wiele ludzi może odwiedzić to miejsce, a słowo „tłum” nabrało u mnie nowego znaczenia. Ponadto byłam świadoma upałów, jakie mogą panować w tym miejscu, braku miejsca zacienionego oraz ławek, na których można by było odpocząć.
Większość uczestników konkursu skupiła się na ekologicznym i historycznym aspekcie tworząc z placu park lub formę pamięci narodowej. W pobliżu placu znajduje się sporo terenów zieleni w tym 3 parki, dlatego uważałam, że tworzenie kolejnego na placu Tiananmen nie ma sensu. W ten sposób ograniczyłoby się również miejsce do defilad i celebrowania świąt państwowych, do czego mieszkańcy Pekinu są bardzo przywiązani. Mój projekt skupiłam na pogodzeniu wielu funkcji, które powinien był, w moim mniemaniu spełnić „nowy” plac.
Spisałam wszystkie aspekty, uwagi, wymagania oraz problemy związane z użytkowaniem placu:
1. Pogodzenie nowego wyglądu placu z kulturą chińską i historią Pekinu oraz samego Placu Tiananmen (Placu Niebiańskiego Spokoju)
2. Pozostawienie otwartego placu do defilad oraz celebrowania świąt państwowych
3. Zacienienie placu, lub udostępnienie miejsc zacienionych oraz miejsc do siedzenia.
4. Projekt powinien być kompozycyjnie zgodny z otoczeniem placu (tradycyjna zabudowa pozostała z czasów cesarskich (m.in. Zakazane Miasto i brama Niebiańskiego Spokoju), budowle z lat 50., 60. i 70 (gmach Chińskiego Muzeum Narodowego i Wielkiej Hali Ludowej), 38-metrowy pomnik Bohaterów Ludu oraz mauzoleum Mao Zedonga. Pobliska architektura nowoczesna – budynek opery.
5. Klimat miasta (średnie temperatury stycznia od –7 do –4 °C, a lipca od 25 do 36 °C)
6. Wprowadzenie nowych funkcji dla placu.
7. Projekt wprowadzający plac w XXI wiek.
8. Nowa światowa wizytówka Pekinu...
Większość spostrzeżeń wykluczało się. Zwłaszcza wprowadzenie miejsc zacienionych przyjaznych ludziom i otwarty plac. Projekt na miarę XXI wieku i budynki z czasów carskich oraz surowe z lat 50 czy 60.... Dodatkowo chciałam, aby mój projekt pomimo niesprzyjających warunków klimatycznych spowodował, że plac stanie się międzynarodowym centrum Pekinu. Miejscem spotkań rodziny i przyjaciół, punktem interesującym dla wycieczek szkolnych, studentów i artystów. Miejscem, w którym mogłyby odbywać się międzynarodowe imprezy, performance i konferencje.
Moim pomysłem było stworzenie miasta kultury pod placem. Pozostawiając otwartą przestrzeń na powierzchni placu połączyłam Chińskie Muzeum Narodowe oraz Wielką Halę Ludową tworząc wielopoziomowe podziemne galerie, centrum kultury i sztuki, restauracje, sale konferencyjne oraz ogrody. Podziemie zaplanowałam tak, aby ogrody stanowiły centralną część. W wysokiej na 3 piętra przestrzeni zaprojektowałam typowy ogród chiński z drzewami bonsai i powierzchniami z grabionego żwiru, wodospad będący początkiem strumienia oraz bambusowy gaj. A wszystko to pod olbrzymim szklanym dachem, który na powierzchni stanowiłby dno płytkiego zbiornika wodnego. Zbiornik wodny zaplanowałam tak, aby nie miał brzegów, przez co po spuszczeniu wody plac pozostawał całkowicie otwarty dla masowych imprez. Na powierzchni, oprócz szklanego dna zbiornika, jedyną wprowadzoną przeze mnie zmianą było posadzenie podwójnych szpalerów strzyżonych drzew po obu stronach placu oraz ustawienie w ich cieniu ławeczek.
Konkurs był konkursem idei, nie było, więc żadnych ograniczeń finansowych czy też ograniczeń technologicznych. Najważniejszy był pomysł oraz pogodzenie wszelkich niedogodności związanych z wielkością, usytuowaniem, historią oraz funkcjami placu. Uważam, że ten konkurs był wspaniałą zabawą. Otwartość i dostępność do prac wszystkich uczestników dodawała jedynie pikanterii i zmuszała do większego wysiłku w znalezieniu złotego środka dla rozwiązań projektu placu.
W konkursie wzięło udział 97 prac architektów i projektantów z całego świata. W skład jury wchodzili architekci, architekci krajobrazu i urbaniści z Australi, Wielkiej Brytanii i Chin: Christine Storry, Tom Turner oraz Xiru Zhao. Zdobycie II nagrody w tym konkursie było dla mnie olbrzymią niespodzianką, radością, a przede wszystkim satysfakcją..
Strona konkursu >>
Raport końcowy konkursu >>
Sylwetka
Agnieszka Hubeny-Żukowska
Pracownia Sztuki Ogrodowej
www.pracowniasztukiogrodowej.pl
Projektant ogrodów w Polsce i zagranicą. Rzeczoznawca oraz Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni SITO NOT. Angielskie świadectwa: BTEC National Diploma, Horticulture oraz Certyfikat City&Guilds: Garden Design. Wiedza doskonalona u projektantów: Johna Brookes'a oraz Diarmuida Gavina. Autorka zdjęć i artykułów do wielu magazynów m.in.: "Świat Rezydencji, Wnętrz i Ogrodów
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
Krzywoustego 5A/5,
80-360 Gdańsk,
tel.fax: (058) 511-04-69