NEMH2O ROBOT BASENOWY NOWOSC INDUKCYJNIE LADOWANY

tety-i-prezentacje-red-160

O zaletach ściółkowania pisaliśmy już nie raz. Jest to wspaniała technika, pozwalającą oszczędzić właścicielom ogrodów kłopotów, związanych z rozwojem chwastów. Dziś zaprezentujemy ściółkę, która niemal całkowicie zabezpiecza naszą glebę przed rozwojem nieproszonych gości.

Taką ściółkę mogą stanowić zarówno cienkie arkusze materiału organicznego jak i nieorganicznego, my jednak skupimy się na tych drugich.  Hamują one rozwój chwastów jednorocznych i wieloletnich oraz zmniejszają zapotrzebowanie gleby na wodę. Warto jednak pamiętać, że zabieg ten nieznacznie tylko wpływa na polepszenie jakości samej ziemi.

Folia polietylenowa

IMG 1852

fot. blog.gaudiumgarden.pl

Jest to jeden z najbardziej popularnych materiałów, używanych na ściółkę przeciw chwastom. Standardowo stosuję się czarną folię polietylenową. Standardowa folia może być stosowana jedynie przez jeden sezon, jeżeli nie zostanie stosownie przykryta. Zaleca się zatem używać grubszej folii, która jest w stanie służyć jako ściółka przez kilka lat.

Tkanina polipropylenowa

tkaninazastjpg1323205686

fot. http://www.sklep.perlyogrodu.pl

Jest to zdecydowanie droższe i trudniej dostępne rozwiązanie, niżeli folia polietylenowa. Jednakże jej niewątpliwą zaletą jest zdolność przepuszczania wody przez otwory znajdujące się między włóknami. Dzięki temu nie osadza się ona na brzegach arkusza, a tym samym nie powoduję jego uszkodzeń. Tkaninę możemy stosować przez co najmniej sześć lat.

Stare tapety

paper-lace-wallpaper-collection-from-68-per-roll-from-occa-home

fot. sophiewarrensmith.wordpress.com

Jest to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie, które może iść w parze z przeprowadzanym remontem domu. Tapety nadają się znakomicie do pełnienia roli ściółki przeciw chwastom, do tego są one proste w układaniu. Układać możemy za pomocą pasów wzdłuż rzędów roślin lub przycinać kwadraty dostosowane do powierzchni, gdzie mają być wykorzystane. Aby zapewnić lepsze działanie i większą estetykę, tapetę warto pokryć niewielką warstwą ziemi.

Karton i gazety

no-dig-using-newspaper

fot. annerondepierre.com

Stosunkowo niedawno zorientowano się, że karton ma doskonałe właściwości jeżeli chodzi o ściółkę zwalczającą chwasty. Karton jest ogólnodostępny i tani. Należy go ułożyć w formie kwadratów wokół rośliny i dopełnić przerwy gazetami. Całość warto przykryć warstwą kory lub ziemi.

Źródło: Ekspert. Ogród dla leniwych. Dr D.G. Hessayon

0
0
0
s2sdefault

Ostatnio dodane

  

2 promocja 200 ambrogio KOSIARKA AUTOMATYCZNA 

Książki