NEMH2O ROBOT BASENOWY NOWOSC INDUKCYJNIE LADOWANY

tety-i-prezentacje-red-160

Posiadanie ogrodu niesie ze sobą wiele korzyści. Oprócz miejsca wypoczynku, obfitującego w piękne elementy dekoracyjne, daję on również możliwość celebrowania naszych relacji ze znajomymi podczas spotkań towarzyskich. Smakowity grill, czy też przesiadywanie do późnych godzin wieczornych przed ogniskiem to tylko nieliczne z perspektyw jakie oferuję nam posiadanie własnego ogrodu. Dziś dowiemy się jak wybrać właściwe miejsce na ognisko, tak by nie było ono dla nas kłopotliwe, a przy tym zachowało zasady bezpieczeństwa.

imgp5515

fot. http://www.alpinelandscaping.com

Wybór odpowiedniego miejsca na ognisko nie jest aż tak prostą decyzją, jak może się z pozoru wydawać. Kluczowymi elementami na jakie należy zwrócić uwagę są:

  • kierunek wiatru,
  • bliskość roślinności i zabudowy,
  • jakość podłoża,
  • otoczenie wokół ogniska.

f GardenFirepit

fot. http://www.bonicklandscaping.com

Kierunek wiatru decyduję w głównej mierze o tym, w którą stronę będzie się przemieszczał dym wydobywający się z ogniska oraz lecące iskry. W naszym kraju najczęściej mamy do czynienia z wiatrem wiejącym z zachodu. Z tego względu nasze ognisko należy umieścić we wschodniej części naszego ogrodu. Dopuszcza się również opcję, w której  znajduję się ono w centralnej części zieleńca. Aby zaoszczędzić sobie problemów związanych z wydobywającym się dymem, warto również by miejsce pod ognisko znajdowało się od strony zawietrznej (wschodniej) od punktów użytkowych ogrodu (domu, pawilonu, zakątka). Ognisko powinno być umiejscowione minimum 10 m od  zabudowy mieszkalnej. Gleba musi być przepuszczalna, a jednocześnie na tyle utwardzona, by nie powodowała zapadania się ogniska.

miejsce na ognisko

fot. http://magard.com

Pamiętajmy, że rozpalane ognisko będzie również wpływać na życie naszych sąsiadów. Aby oszczędzić sobie nieprzyjemności, warto również wybrać miejsce, które będzie obsadzone wysokimi drzewami iglastymi bądź krzewami. Ściana stworzona z drzew iglastych będzie bardzo skuteczną barykadą dla kłębów dymu, dzięki czemu nie będzie on niepokoił naszych sąsiadów. Oczywiście należy przy tym zachować ostrożność i umieścić palenisko w odpowiedniej odległości od naszej roślinnej zapory.  Zdania na temat konkretnych wymiarów są podzielone, najczęściej jednak podaję się okrąg o promieniu 2-3 metrów wokół ogniska. Jeżeli jesteśmy już przy roślinach, to należy pamiętać by unikać obsadzania gatunkami o niskiej wysokości.

oz83T7jzopRLbWr5NB

fot. http://fotoforum.gazeta.pl

Dobór miejsca nie polega jednak jedynie na znalezieniu lokalizacji, która spełni wymogi techniczne. Ognisko ma bowiem również być elementem dekoracyjnym ogrodu. Do wykończenia ogniska stosuję się wszelkiej maści materiały niepalne jak żwir, kamienie polne, piasek. Te elementy mają jedną niewątpliwą zaletę – pozwalają zachować naturalność w ogrodzie. Ognisko może służyć zarówno jako romantyczny zakątek, położony w zacisznym miejscu w ogrodzie, jak i stać się jego prawdziwą wizytówką. Przestrzeń wokół ogniska możemy wyłożyć za pomocą kostki brukowej, która wspaniale będzie komponować się z trawnikiem, jednocześnie zachowując wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Z kolei użycie kilkumetrowych drzew iglastych o zwartym pokroju i ułożenie i w półłuku w kilkumetrowym odstępie wokół paleniska, pozwoli stworzyć zaciszne i naturalne miejsce. Pomysłów jest naprawdę wiele, warto spojrzeć choćby na zdjęcia zamieszczone w artykule.

polokragle-miejsce-na-ognisko-z-cegiel-klinkierowych

fot. img.projektoskop.pl

Ostatnią rzeczą jaką należy poruszyć są zasady bezpieczeństwa. Jest to niezmiernie ważne, bowiem mamy do czynienia z bardzo nieprzewidywalnym i ciężkim do opanowania żywiołem. Nie należy jednak obawiać się, wystarczy bowiem zastosować się do kilku rad. Pamiętajmy, że w większości miast przepisy dotyczące rozpalania ogniska regulowane są przez urząd gminy. Jeżeli nie jesteśmy pewni jakie są restrykcję dotyczące rozpalenia ogniska, warto zasięgnąć wiedzy udając się do urzędu, lub sprawdzić na ich stronie internetowej. Na terenach miejskich o gęstej zabudowie obowiązuję całkowity zakaz wzniecania otwartego ognia. Ta zasada dotyczy również prywatnych działek i ogrodów.  

Unique-and-Classic-Fireplace-for-Home-Exterior-Furnishings-Bentintoshape-Fire-Pits-by-Authenteak-Round

fot. http://www.lasvegasmarkt.com

Samo miejsce pod ognisko musi być wydzielone, okopane oraz obłożone materiałami niepalnymi. Oprócz tego warto również zastosować metrowy pas bezpieczeństwa wokół ogniska, zbudowany z materiałów sypkich (najczęściej piasku, rzadziej żwiru). Pamiętajmy również by nie stawiać siedzisk łatwopalnych w bliskiej odległości od ogniska. Leżaki czy też plastikowe krzesła są z pewnością wygodne, nie mniej ich użytkowanie nie należy do najbezpieczniejszych w tej sytuacji. Z tego względu najlepiej zastosować grube pieńki z twardego drewna, które pozwolą swobodnie usiąść przy ognisku są praktycznie niepalne, a do tego doskonalę komponują się z otaczającą naturą.

Źródło: wikipedia.pl, forum.ogrodowisko.pl, forum.muratordom.pl

0
0
0
s2sdefault

Ostatnio dodane

  

2 promocja 200 ambrogio KOSIARKA AUTOMATYCZNA 

Książki