NEMH2O ROBOT BASENOWY NOWOSC INDUKCYJNIE LADOWANY

tety-i-prezentacje-red-160

Cięcie roślin ogrodowych jest bardzo ważną czynnością podczas pielęgnacji naszego ogrodu. Często praca ta jest uważana za ciężką i dość żmudną. By zmienić te poczucie, należy wziąć pod uwagę kilka czynników: rodzaj wykorzystywanych narzędzi, ich stan czy też technikę cięcia. Przedstawiamy narzędzia ogrodowe, które są wykorzystywane podczas tego procesu, wraz z ich omówieniem i przeznaczeniem.

Sekatory ręczne

sekatorreczny

fot. Sekator ręczny klasyczny Źródło: http://bass-tools.eu

Są one z pewnością najpopularniejszymi narzędziami jakie wykorzystujemy podczas cięcia. Możemy podzielić je na kowadełkowe oraz klasyczne. Pierwszy z omawianych rodzajów zamiast tradycyjnych dwóch ostrzy, posiada jedno ostrze tnące oraz zbliżające się do niego kowadełko. Niektóre z modeli kowadełkowych posiadają mechanizm zapadkowy, który pozwala na etapowe cięcie rośliny. W odróżnieniu od klasycznych modeli, wadą sekatorów kowadełkowych jest tendencja do kruszenia pędów i zdzierania kory. Sekatory te przeznaczone są do cięcia pędów w trudno dostępnych miejscach, gdzie niemożliwe jest bezpośrednie, precyzyjne cięcie.

sekatorkowadelko

fot. Sekator ręczny z kowadełkiem  Źródło: http://imageshack.us

Sekatory klasyczne posiadają dwa ostrza tnące, zachodzące na siebie. Prawidłowo wykonane cięcie sekatorem klasycznym jest czyste i nie powoduję odprysków na wierzchołku pozostałego konara. Podczas zakupu sekatora należy zwrócić szczególną uwagę na jego ułożenie w naszej dłoni. Rączka sekatora nie może być mniejsza od naszej dłoni. Obecnie na rynku istnieję wiele rodzajów sekatorów ręcznych, zróżnicowanych pod kątem rozmiaru, kształtu oraz osoby, która będzie je używać (praworęczna bądź leworęczna).

Sekatory dwuręczne i na wysięgnikach

sekatordwureczny

fot. Sekator dwuręczny Źródło: http://www.wiertarka.pl

Sekatory dwuręczne zwane potoczne przecinakami lub obcinakami, służą do cięcia grubych pędów i konarów. Ich uchwyty są znacznie dłuższe niż w przypadku modeli ręcznych, co prowadzi do zwiększenia zasięgu oraz siły urządzenia. Podobnie jak w przypadku sekatorów ręcznych, modele dwuręczne dzielimy również na klasyczne i kowadełkowe.

sekatorwyciagnik

fot. Sekator na wysięgniku Źródło: http://www.domogrodhobby.pl

Modele na wysięgnikach wykorzystujemy głównie przy cięciu roślin znajdujących się na większych wysokościach. Wysięgnik – często zwany również tyczką – posiada długość rzędu od 1,8 metra do 3 metrów. Ostrza poruszane są za pomocą przewodu – linki podłączonej do podstawy końca tyczki. Inną odmianą modelu na wysięgnikach są te z zamocowanymi nożycami żywopłotowymi. Ich zadaniem jest cięcie wysokich odmian żywopłotów.

Piły

pilazagiety

fot. Piła z wygiętym brzeszczotem Źródło: http://www.greenmill.pl

Piły tradycyjnie wykorzystywane są do przycinania grubszych konarów. Możemy podzielić je na 4 rodzaje: piły z wygiętym brzeszczotem, piły z prostym brzeszczotem, z kabłąkiem oraz na wysięgnikach. Pierwszy z rodzajów doskonale sprawdza się w sytuacji, kiedy konary rosną blisko siebie. Jest zaprojektowany w ten sposób by ciąć szarpanymi ruchami.

pilaprosty

fot. Piła z prostym brzeszczotem Źródło: http://cdn.gardena.com

Prosty brzeszczot dobrze sprawdzi się w przypadku, gdy konar jest swobodnie osadzony i nie sąsiadują z nim żadne inne. Piła ogrodnicza z kabłąkiem charakteryzuję się wymiennym ostrzem i używana jest do szybkiego cięcia bardzo cienkich konarów (powyżej 12,5 cm w obwodzie).

pilaklabkowa

fot. Piła z kabłąkiem Źródło: http://mrowkagoleniow.skleppsb.com.pl

Ostatni z rodzajów osadzony jest na tyczce i podobnie jak w przypadku sekatorów na wysięgnikach, może mieć on długość od 1,8 – 3m. Zwyczajowo jego ostrze jest wygięte, dzięki czemu możemy ciąć sąsiadujące ze sobą konary, znajdujące się na większych wysokościach.

pilanawyciagniku

fot. Piła na wysięgniku Źródło: http://sklep.interforst.pl

Nożyce żywopłotowe

nozycezywoplotowe

fot. Nożyce żywopłotowe Źródło: http://www.greenmill.pl


Ręczne nożyce żywopłotowe posiada dwa ruchome ostrza. Wykorzystuję się je do cięcia jędrnych części roślin. Niektóre modele posiadają specjalne wgłębienia na ostrzu, umożliwiające cięcie grubszych konarów.

Źródło:Przycinanie drzew,krzewów - Steve Bradley

0
0
0
s2sdefault

Ostatnio dodane

  

2 promocja 200 ambrogio KOSIARKA AUTOMATYCZNA 

Książki