buy doxycycline for dogsbuy ventolin online no prescriptionbuy metformin online cheap dilution of cytokine buy seroquel forms transient buy cipro online move enzymes buy synthroid online pili surface

Logowanie


               
Polish English French German Italian Russian Spanish
tety-i-prezentacje-red-160
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

W Salonie

Start ABC Ogrodu Porady Redakcji Okrywanie róż na zimę - poradnik
Okrywanie róż na zimę - poradnik PDF Drukuj Email
Bartosz Palewski   
czwartek, 12 stycznia 2012 10:42
Odslon: 5369

 

Tegoroczna zima przebiega w sposób wyjątkowo delikatny. Należy jednak pamiętać, że pogoda bywa często zmienna, a obecne prognozy mówią, że pod koniec stycznia doczekamy się w końcu przymrozków. Jest to ostatni gwizdek dla spóźnialskich, którzy nie zabezpieczyli jeszcze kwiatów na zimę. Dziś pokażemy jak okrywać królową kwiatów – różę.

winter-rose-3-resize

W tym poradniku przedstawimy sposoby na okrywanie róż, w zależności od gatunku i podłoża na którym rosną. W pierwszej kolejności zajmiemy się kwiatami wysadzanymi w gruncie z uwagi, że jest to najczęściej spotykany sposób hodowli róż w naszym kraju.

15566055

Okrywanie krzewów róż powinniśmy rozpocząć po silniejszych przymrozkach. W normalnych realiach pogodowych naszego kraju, czynność tę powinno się wykonywać w listopadzie bądź grudniu. Z uwagi jednak na wspomniane wcześniej wahania pogodowe, możemy wykonać okrywanie także w okresie stycznia. Istnieje kilka metod okrywania róż, jednakże najczęściej wybieraną (a przez wielu także uważaną za najlepszą) metodą jest kopczykowanie.

DSCN58081

Czynność ta polega na usypaniu kopczyka o wysokości od 20 do 30 cm z ziemi, bądź innych materiałów chroniących przed mrozem np. kory, gałązek drzew iglastych bądź liści. Dobrym wyjściem jest łączenie tych metod – dla przykładu możemy usypać kopczyk z ziemi i przykryć go dodatkowo stroiszem (formą ułożoną z gałęzi drzew iglastych, słomy lub włókniny). Róże okrywowe, wielokwiatowe oraz parkowe warto uzupełnić także o warstwę kory na wysokość od 5-10 cm.

przycieta

Stroisz jest również bardzo dobrym sposobem do zabezpieczenia mniej mrozoodpornych gatunków róż – pnących oraz parkowych.. Oprócz włókniny, czy też słomy, możemy użyć także innych materiałów: juty, wełny z włókna szklanego, otuliny do ocieplania rur. Pamiętajmy, że podobnie jak w przypadku okrywania innych roślin na zimę, nie należy stosować folii plastikowej, gdyż grozi to zaparzeniem rośliny, a w końcowym efekcie jej obumarciem.

IMG_2196

Kopczyki możemy również usypać z innych materiałów niż ziemia. Doskonałym zabezpieczeniem w okresie zimowym, są kopczyki usypane z igliwia, opadłych liści czy też torfu. Taki kopczyk usypujemy przy podstawie rośliny na wysokość około 30 cm. Dodatkowo możemy również usypać drugą warstwę zabezpieczającą, stworzoną z ziemi.

Róże pienne bądź sztampowe stanowią większe wyzwanie. Stosowane są dwie główne metody okrywania tych gatunków – pierwszy polega na nagięciu rośliny do ziemi i obtoczeniu ją kopczykiem, drugi zaś na pionowym okrywaniu. Bardziej rozpowszechniony jest pierwszy sposób, niestety jest on również mniej bezpieczny dla rośliny. Naginanie prowadzi do pęknięcia rośliny, a tym samym do jej śmierci. Zamiast tego skupmy się na drugiej metodzie.

Trachys_winterprotection_050129_528x600

Odmiany pienne i sztampowe kopczykujemy przy podstawie, natomiast pień i korę po uprzednim związaniu, owijamy włókniną, słomą lub pianką hydrauliczną. Korona okrywamy materiałem przepuszczającym powietrze, np. jutą i przywiązujemy do podpory obok rośliny – np. metalowego palika. Zabezpieczy to roślinę przed mrozem, a przy okazji sprawi, że nie będzie ona narażona na złamania czy wygięcie.

Końcowym elementem jest zabezpieczenie róż hodowanych w doniczkach. Jest to zdecydowanie najmniej kłopotliwa forma róż, jeżeli chodzi o okrywanie. Są one z natury odporne na mróz, a ich okrywanie ogranicza się do zabezpieczenia korzeni i pąków. Korzenie należy pokryć warstwą izolacyjną stworzoną z tkanin. W tym celu wykonujemy delikatny podkop łopatką (uważajmy by nie zniszczyć korzenia) i osadzamy na korzeniach tkaninę, którą przykrywamy ziemią.

Roses_Winter_Leaves-1

Zielone pąki zabezpieczamy stroiszem i wystawiamy na okres zimy na zewnątrz. Pamiętajmy jedynie by wybrać stronę, która jest pozbawiona zimowego słońca. Końcowym elementem jest lekkie zraszanie roślin, w dni pozbawione mrozu.

Źródło: http://www.oczarjk.pl

 

  

Ostatnio dodane

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11


Książki

News image

Kompozycje kwiatowe na stół

Targi, szkolenia ...

No current events.

Humor tygodnia


- Dziary -