NEMH2O ROBOT BASENOWY NOWOSC INDUKCYJNIE LADOWANY

tety-i-prezentacje-red-160

 

Tegoroczna zima przebiega w sposób wyjątkowo delikatny. Należy jednak pamiętać, że pogoda bywa często zmienna, a obecne prognozy mówią, że pod koniec stycznia doczekamy się w końcu przymrozków. Jest to ostatni gwizdek dla spóźnialskich, którzy nie zabezpieczyli jeszcze kwiatów na zimę. Dziś pokażemy jak okrywać królową kwiatów – różę.

winter-rose-3-resize

W tym poradniku przedstawimy sposoby na okrywanie róż, w zależności od gatunku i podłoża na którym rosną. W pierwszej kolejności zajmiemy się kwiatami wysadzanymi w gruncie z uwagi, że jest to najczęściej spotykany sposób hodowli róż w naszym kraju.

15566055

Okrywanie krzewów róż powinniśmy rozpocząć po silniejszych przymrozkach. W normalnych realiach pogodowych naszego kraju, czynność tę powinno się wykonywać w listopadzie bądź grudniu. Z uwagi jednak na wspomniane wcześniej wahania pogodowe, możemy wykonać okrywanie także w okresie stycznia. Istnieje kilka metod okrywania róż, jednakże najczęściej wybieraną (a przez wielu także uważaną za najlepszą) metodą jest kopczykowanie.

DSCN58081

Czynność ta polega na usypaniu kopczyka o wysokości od 20 do 30 cm z ziemi, bądź innych materiałów chroniących przed mrozem np. kory, gałązek drzew iglastych bądź liści. Dobrym wyjściem jest łączenie tych metod – dla przykładu możemy usypać kopczyk z ziemi i przykryć go dodatkowo stroiszem (formą ułożoną z gałęzi drzew iglastych, słomy lub włókniny). Róże okrywowe, wielokwiatowe oraz parkowe warto uzupełnić także o warstwę kory na wysokość od 5-10 cm.

przycieta

Stroisz jest również bardzo dobrym sposobem do zabezpieczenia mniej mrozoodpornych gatunków róż – pnących oraz parkowych.. Oprócz włókniny, czy też słomy, możemy użyć także innych materiałów: juty, wełny z włókna szklanego, otuliny do ocieplania rur. Pamiętajmy, że podobnie jak w przypadku okrywania innych roślin na zimę, nie należy stosować folii plastikowej, gdyż grozi to zaparzeniem rośliny, a w końcowym efekcie jej obumarciem.

IMG_2196

Kopczyki możemy również usypać z innych materiałów niż ziemia. Doskonałym zabezpieczeniem w okresie zimowym, są kopczyki usypane z igliwia, opadłych liści czy też torfu. Taki kopczyk usypujemy przy podstawie rośliny na wysokość około 30 cm. Dodatkowo możemy również usypać drugą warstwę zabezpieczającą, stworzoną z ziemi.

Róże pienne bądź sztampowe stanowią większe wyzwanie. Stosowane są dwie główne metody okrywania tych gatunków – pierwszy polega na nagięciu rośliny do ziemi i obtoczeniu ją kopczykiem, drugi zaś na pionowym okrywaniu. Bardziej rozpowszechniony jest pierwszy sposób, niestety jest on również mniej bezpieczny dla rośliny. Naginanie prowadzi do pęknięcia rośliny, a tym samym do jej śmierci. Zamiast tego skupmy się na drugiej metodzie.

Trachys_winterprotection_050129_528x600

Odmiany pienne i sztampowe kopczykujemy przy podstawie, natomiast pień i korę po uprzednim związaniu, owijamy włókniną, słomą lub pianką hydrauliczną. Korona okrywamy materiałem przepuszczającym powietrze, np. jutą i przywiązujemy do podpory obok rośliny – np. metalowego palika. Zabezpieczy to roślinę przed mrozem, a przy okazji sprawi, że nie będzie ona narażona na złamania czy wygięcie.

Końcowym elementem jest zabezpieczenie róż hodowanych w doniczkach. Jest to zdecydowanie najmniej kłopotliwa forma róż, jeżeli chodzi o okrywanie. Są one z natury odporne na mróz, a ich okrywanie ogranicza się do zabezpieczenia korzeni i pąków. Korzenie należy pokryć warstwą izolacyjną stworzoną z tkanin. W tym celu wykonujemy delikatny podkop łopatką (uważajmy by nie zniszczyć korzenia) i osadzamy na korzeniach tkaninę, którą przykrywamy ziemią.

Roses_Winter_Leaves-1

Zielone pąki zabezpieczamy stroiszem i wystawiamy na okres zimy na zewnątrz. Pamiętajmy jedynie by wybrać stronę, która jest pozbawiona zimowego słońca. Końcowym elementem jest lekkie zraszanie roślin, w dni pozbawione mrozu.

Źródło: http://www.oczarjk.pl

0
0
0
s2sdefault

Ostatnio dodane

  

2 promocja 200 ambrogio KOSIARKA AUTOMATYCZNA 

Książki